Starnutie podľa seba: sprievodca podporovaním nezávislosti u seniorov

Napísal(a) Stannah

Starší pár sediaci v záhrade

Od mladého veku snívame o nezávislosti: mať vlastné auto, svoj dom a žiť podľa seba. Prečo by sa to malo zmeniť v našom pokročilom veku? 

Nikto si nechce predstaviť budúcnosť, kde sa úplne spolieha na iných. Starnutie je však fakt a plánovanie pokračujúcej nezávislosti v predstihu sa môže vyplatiť. 

Takže – ste pripravení byť proaktívni? Preskúmajme sedem kľúčových stratégií, ktoré vám pomôžu zachovať si nezávislosť počas starnutia.

7 praktických stratégií, ako sa pripraviť na nezávislosť v budúcnosti 

Zváženie možností, ako podporiť nezávislosť v neskoršom veku, je prejavom predvídavosti a pomáha vám zostať počas pribúdajúcich rokov v sedle (teda aspoň obrazne). Máme pre vás na zváženie niekoľko praktických stratégií. 

1. Sloboda výberu

Zabudnite na nemožné, a sústreďte sa na to, čo možné je. Namiesto obmedzení premýšľajte o všetkých tých možnostiach, ktoré sa vám ponúkajú. Koniec koncov, nezávislosť je viac než len fyzické úkony. Je o schopnosti robiť vlastné rozhodnutia – veľké či malé.  

Chcete naďalej bývať u seba doma, presťahovať sa do menšieho alebo zvážiť ďalšie možnosti bývania, ako domovy dôchodcov alebo komunitné bývanie pre seniorov? Zamyslite sa nad svojimi preferenciami teraz, preberte ich s blízkymi a informujte sa o možnostiach, ktoré budú podľa vašich predstáv.

2. Zostať aktívny

Zostať aktívnymi je zlaté pravidlo pre každého – bez ohľadu na vek. Dobrou správou je, že k dispozícii máte veľa možností, ako na to. Radi by ste si zacvičili z pohodlia svojej stoličky? Cvičenia na stoličke sú ideálne pre tých, ktorí obľubujú nenáročné cviky. 

Cítite sa zenovo? Joga alebo pilates môžu byť to pravé pre vás. Milujete vodu? Plávanie, vodná gymnastika či akvafitness budú pre vás. Alebo možno máte radšej rezkú prechádzku po ulici – aj to sa počíta!

Kľúčom je nájsť činnosti, ktoré máte radi a ktoré vyhovujú vášmu fyzickému stavu. Ak máte nejaké zdravotné obmedzenia, je dôležité poradiť sa o začatí pravidelnej fyzickej aktivity s lekárom vopred. Informujte sa o možnostiach a objavte, čo vám vyhovuje najviac.

3. Prispôsobenie priestoru

schodiskový výťah Stannah na druhom poschodí domu

Váš domov je miesto, kde by ste sa mali cítiť čo najpohodlnejšie, a pri starnutí by to nemalo byť inak. Časom sa, samozrejme, vaše potreby menia, takže je nevyhnutné prispôsobiť tomu aj svoje obydlie. 

Dokážete sa u seba doma bezpečne pohybovať? Môžno viete zlepšiť bezpečnosť lepším osvetlením, madlami alebo opatreniami na zvýšenie mobility? Opatrenia na zvýšenie pohyblivosti, ako stoličkový výťah, vám v závislosti od vašich potrieb môžu pomôcť voľne sa pohybovať medzi poschodiami. 

V spoločnosti Stannah máme širokú škálu vybavenia na podporu mobility, ktoré je navrhnuté tak, aby vám zabezpečilo úplný komfort, bezpečnosť a nezávislosť. A nebojte sa – naše stoličkové výťahy vieme prispôsobiť konštrukcii vášho obydlia. Naše stoličkové výťahy sa v skutočnosti dajú namontovať na všetky typy schodov – či už rovné alebo točité, vnútorné alebo vonkajšie.

4. Prebrať zodpovednosť za svoje zdravie

Čím viac sa o svoje zdravie staráte teraz, o to ľahšie sa vám bude udržiavať nezávislosť neskôr. To znamená osvojenie si zdravých návykov ako vyvážená strava, pravidelné cvičenie a dostatok spánku. 

Taktiež to znamená byť ohľadom svojho zdravia proaktívny, a to plánovaním pravidelných prehliadok u doktora, zubára a iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Skoré odhalenie a liečba zdravotných problémov môže zabrániť ich zhoršeniu a potenciálnemu obmedzeniu vašej nezávislosti neskôr.

5. Nájdenie nových vášní

Jedným z najstarších mýtov o starnutí je, že ľudia sa po určitom veku nedokážu naučiť nové veci. To ani nemôže byť ďalej od pravdy. Veď napokon, starať sa máme nielen o fyzickú pohodu. Udržiavanie bystrej mysle pri starnutí je rovnako dôležité, a učenie sa nových vecí predstavuje jeden z najlepších spôsobov, ako si mozog trénovať.

Môžete si tiež zvoliť rébusy, čítanie, Sudoku, slovné hry – čo len chcete a pri čom sa váš mozog zapotí.  Nezabúdajte, nikdy nie je neskoro začať s novým koníčkom, naučiť sa nové zručnosti a uchovať tie kognitívne „kolieska“ v pohybe.

6. Vytvorenie podpornej siete

Budovanie podporného systému neodkladajte na časy, keď budete potrebovať pomoc. Pestovanie vzťahov s priateľmi, rodinou a susedmi je absolútne nevyhnutné pre šťastný, nezávislý život. Silná podporná sieť vás zachytí, keď to budete potrebovať, a pritom vám stále umožní zachovať si svoju nezávislosť. 

Taktiež sa môžete pozrieť na centrá pre seniorov alebo komunitné skupiny, ktoré ponúkajú sociálne aktivity a príležitosti pre dobrovoľníctvo, aby ste ostali spoločensky prepojení s ľuďmi vo vašom okolí. 

7. Príprava na neočakávané

Starší pár držiaci sa za ruky v záhrade

Život nám hádže pod nohy polená, preto je dôležité pripraviť sa na situácie, kde sa nebudeme môcť rozhodovať sami. Myslite na dôležité právne dokumenty ako závet, plnú moc a usmernenia o zdravotnej starostlivosti – nech sú vaše priania známe a rešpektované.

Taktiež je dôležité prebrať ich so svojimi blízkymi a uistiť sa, že rozumejú vašim rozhodnutiam. Úprimnému, otvorenému rozhovoru s blízkymi sa nič nevyrovná – rozprávajte sa o vašom starnutí, nech sú veci podľa vašich prianí.

Nezávislosť jednoducho

Ak budete postupovať podľa týchto krokov už teraz, na budúcnosť sa nielen pripravujete, ale aktívne ju formujete.  Aj počas starnutia tak môžete aj naďalej žiť aktívny, plnohodnotný, a čo je najdôležitejšie, nezávislý život.

V Stannah sme tu vždy pre vás, aby sme pomohli vášmu nezávislému životu u seba doma. Kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme nájsť riešenie mobility, ktoré vám pomôže pohybovať sa po vašom dome bezpečne a pohodlne.