Od chaosu k poriadku: tipy na zbavenie sa neporiadku, ktoré vám zmenia život

Napísal(a) Stannah

seniorka-drzi-kartonovu-skatulu-predmetmi-darovanie

Spomeňte si na všetky veci, ktoré sa vám doma nahromadili. Cítite sa trochu vystresovaní, len keď na to pomyslíte? Vitajte v klube, lebo nie ste sami!

Udržiavať neporiadok pod kontrolou môže vyvolávať obavy— svoje veci máme radi, však? Preto hromadíme veci, ktoré už viac nepotrebujeme.

Spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je nájsť spôsob zbavenia sa neporiadku, ktorý vám vyhovuje. Zbavenie sa neporiadku je viac než len zbavovanie sa vecí—ide o prehodnotenie vášho vzťahu ku všetkému, čo nazbierate, a ponechanie si len toho, na čom skutočne záleží.

Aby sme vám pomohli, vytvorili sme stručného sprievodcu všetkým, čo potrebujete vedieť, aby ste zbavili svoj dom neporiadku bez námahy a vytvorili ste priestor, ktorý si môžete skutočne užívať.

Tipy na zbavenie domu neporiadku pre začiatočníkov

Povedané jednoducho: robte to krok po kroku. Nevrhnite sa hneď do upratovania celého svojho domu. Postupný prístup je užitočný pre každého, či už plánujete zostarnúť na pôvodnom mieste, presťahovať sa do menšieho alebo odísť do dôchodku v zahraničí.

Zbavenie domu neporiadku taktiež nie je len o vytvorení väčšieho fyzického priestoru vo vašom dome – je o zlepšení vašej mentálnej pohody a produktivity. Prostredie bez neporiadku môže znížiť hladinu stresu a zvýšiť pocit kontroly. Proces organizovania a odstraňovania nepotrebných predmetov vám taktiež môže zlepšiť náladu a spraviť z vášho domu lepšie miesto na oddych a potešenie.

Tu je niekoľko tipov, ako začať:

1. Urobte si plán a identifikujte kritické miesta s neporiadkom

Začnite tým, že si určíte oblasti svojho domova, ktoré si vyžadujú najväčšiu pozornosť, t. j. oblasti, v ktorých končí väčšina vecí, ktoré hromadíte, ale v skutočnosti ich nepotrebujete. Obvyklí vinníci sú:

  • Skrine
  • Kreslá a vešiaky na kabáty
  • Garáž

2. Spravte si kontrolný zoznam

Akonáhle spoznáte svoje problémové oblasti, vytvorte si zoznam a usporiadajte ich podľa dôležitosti. Môžete ich dokonca ohodnotiť na stupnici od 1 (najmenší neporiadok) po 3 (najväčší neporiadok), aby ste svoje úsilie vynakladali efektívne.

3. Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Rozdeľte si cestu za poriadkom na dosiahnuteľné ciele. Začnite s malým, zvládnuteľným priestorom, ako je zásuvka alebo polička, a snažte sa dokončiť ho vo vymedzenom čase.

Vyberte si svoj spôsob zbavenia sa neporiadku

osoba-skladajuca-oblecenie

Najdôležitejší aspekt zbavovania sa neporiadku je výber spôsobu, ktorý vám vyhovuje. Akonáhle ho nájdete, všetko ostatné už pôjde samo. Tu je niekoľko obľúbených spôsobov, aby ste mohli začať:

Metóda KonMari

Marie Kondo je známa po celom svete vďaka svojej metóde dekoltizácie a niet divu, že je to tak. Táto metóda prináša revolúciu v upratovaní tým, že sa zameriava na radosť.

Základný princíp je jednoduchý: nechajte si len veci, ktoré pre vás niečo znamenajú, a zbavte sa všetkého ostatného, čo pre vás nič neznamená. Na prvý pohľad sa to zdá byť celkom jednoduché, ale vzhľadom na citovú väzbu, ktorú niekedy máme k určitým veciam, môže byť prijatie tejto metódy horskou dráhou pocitov.

Metóda KonMari kladie dôraz na usporiadanie podľa kategórií. Začína sa oblečením, pokračuje knihami, papiermi a všetkým ostatným a končí vecami, ku ktorým máte citovú väzbu. Podporuje sebauvedomenie a jej cieľom je mať dobre usporiadaný životný priestor.

Metóda štyroch škatúľ

Použite metódu štyroch škatúľ na rozdelenie predmetov do kategórií: krabice Nechať si, Darovať, Predať, Vyhodiť a Premiestniť. Táto metóda pomáha efektívnejšie sa rozhodovať a zaisťuje, že každý predmet má určené miesto. V podstate vám umožňuje triediť veci podľa relevantnosti a užitočnosť pre efektívny a zvládnuteľný proces odstraňovania neporiadku.

Pravidlo jeden dnu, jeden von

Než prinesiete niečo nové, zvážte odstránenie existujúceho predmetu rovnakej veľkosti alebo funkcie. Toto vám pomôže zabrániť hromadeniu neporiadku. Zamyslite sa: je to nevyhnutné? Či už ide o oblečenie, prístroj alebo ozdobný predmet, zhodnoťte, či to skutočne potrebujete. Ak nie, vytvorte si priestor tým, že sa ho vzdáte. Tento prístup podporuje premyslenú spotrebu a cieľavedomý život, takže môžete robiť uvážené rozhodnutia a uprednostniť kvalitu pred kvantitou.

Maximalizujte potenciál svojho domova

schodiskovy-vytah-stannah-vam-pomoze-vyuzivat-cely-dom

Aby ste aj po zbavení sa neporiadku žili usporiadane, naplno využite všetok dostupný priestor u seba doma. Ak máte priestor, prečo ho nevyužiť? A ak sú isté priestory, ktoré nepoužívate pre problémy s pohyblivosťou, ako napríklad horné poschodie alebo záhrada, máme dobré správy! Moderné riešenia pohyblivosti ako stoličkové výťahy vám pomôžu ľahko sa dostať do celého vášho domu.

Kombináciou zbavenia sa neporiadku a riešení pohyblivosti môžete opäť získať kontrolu nad celý svojim domom. Berte to ako to najlepšie vylepšenie svojho domova – nezávislosť a ľahký pohyb! Spoločnosť Stannah môže byť vaším partnerom na tejto misii. Pomôžeme vám nájsť dokonalé riešenie pohyblivosti, aby ste nás mohli kontaktovať a sústrediť sa na tú zábavnú časť, ktorou je opätovné objavovanie svojho domu, a to bez neporiadku.

Vitajte vo svojom novom domove zbavenom neporiadku!

Nezabúdajte: pokrok nad dokonalosť. Najdôležitejšie je nájsť metódu, ktorá vás baví. Robte to krok za krokom a experimentujte, kým neobjavíte prístup, ktorý vám vyhovuje.