Presťahovať sa do menšieho: správny krok pre vás?

Napísal(a) Stannah

starsi-par-drzi-kluce-a-stoji-pred-svojim-domom

Mnohí ľudia po dosiahnutí určitého veku čelia klasickej dileme: presťahovať sa do menšieho miesta, alebo zostať tam, kde to poznáte a máte radi?

Veľký dom – kedysi plný detí a uponáhľaného života, môže po chvíľke navodiť pocit prázdnoty, preto mnohí z nás hľadajú riešenia, ako dom prispôsobiť novým okolnostiam. Väčšinou sú len dve riešenia: presťahovať sa do menšieho alebo stráviť jeseň života v pôvodnom.

Čo je však to najlepšie riešenie pre vás? Rozoberme si klady a zápory pri každej z týchto alternatív. Na záver si budete vedieť zvoliť tú možnosť, ktorá je pre vás najlepšia.

Presťahovať sa do menšieho: výhody a nevýhody

Presťahovať sa do rozlohou menšieho domu často znamená aj ľahšiu a lacnejšiu údržbu vrátane – niekedy až podstatne, nižších účtov za energie. Predaj väčšieho domu môže tiež priniesť zisk, na ktorý sa možno spoliehate ako na ďalšie poistenie bezpečnejšieho dôchodku.

Má to však jeden problém – váš dom nie sú len tehly a malta – tvoria ho spomienky. Presťahovanie sa do menšieho môže priniesť pocit, akoby ste opúšťali veľkú časť seba. Znamená lúčenie sa so známym okolím a prostredím, kde ste roky doma.

A akoby to nestačilo, ceny na súčasnom trhu s bývaním pripomínajú skôr studenú sprchu. Keďže ceny bývania dosahujú rekordné maximum, predaj vám môže priniesť slušný zisk, súčasne však aj nákup nového domu môže byť oveľa nákladnejší, než ste si pôvodne mysleli. Presťahovať sa do menšieho dnes nie takým bystrým finančným rozhodnutím ako kedysi, preto dôkladne zvážte potenciálne výhody a nevýhody.

Presťahovanie sa do menšieho
Výhody Nevýhody
Znížené náklady na údržbu (pri výrazne menšom obydlí). Výrazná zmena životného štýlu.
Nižšia splátka hypotéky. Problém s uskladnením vecí, možná potreba prenájmu skladu.
Nižšia daň z nehnuteľnosti (v závislosti od miesta). Nepredvídateľný vývoj trhu s bývaním.
Nižšie účty za energie (teplo, chladenie). Môže si vyžadovať predaj obľúbených vecí.
Potenciálny finančný zisk z predaja. Menší priestor pre koníčky a zábavu.
Môže znamenať jednoduchší životný štýl. Možná izolácia, obzvlášť pri sťahovaní do veľkej komunity.
Nemusí vyhovovať budúcim potrebám, napríklad plánovanej návšteve rodiny alebo známych.
Môže priniesť pocit strateného postavenia.

Staroba na pôvodnom mieste: klady a zápory

starsi-par-pije-kavu-na-balkone-svojho-domu

Stále viac ľudí sa rozhoduje pre starnutie na pôvodnom mieste. Čo ich k tomu láka? Jeseň života na pôvodnom mieste vám umožní zostať v milovanom domove, v spojení so vzácnymi spomienkami a komunitou, ktorú poznáte už roky. Niet divu, že vedecké štúdie ukazujú, že 77 % ľudí starších ako 50 rokov uprednostňuje starnutie na pôvodnom mieste.

Pravdou však je, že starnutie na pôvodnom mieste si vyžaduje niekoľko úprav, aby ste si aj naďalej zachovali u seba doma dokonalé pohodlie a bezpečie. Lepší prístup u vás doma nemusí vyžadovať obrovskú prerábku.

Aj drobné úpravy, ako napríklad inštalácia madiel v kúpeľni alebo zlepšenie osvetlenia na chodbe, vám môžu zjednodušiť prístup u vás doma.

Ak sú problémom schody, možno zvažujete presun spálne na prízemie alebo dokonca presťahovanie sa do menšieho. Máme však lepšie riešenie: stoličkový výťah.

Schodiskový výťah Stannah pomáha seniorom starnúť na mieste

Stoličkové výťahy sú udržateľným a cenovo efektívnym spôsobom, ako môžete aj naďalej využívať naplno celý svoj dom. Umožňujú vám naďalej žiť bezpečne a pohodlne na všetkých poschodiach, čím maximalizujú vašu nezávislosť a kvalitu života.

Dokonca môžete využiť aj štátny príspevok na časť z ceny inštalácie vybavenia pre mobilitu vrátane stoličkových výťahov, ktoré zlepšujú celkový prístup u vás doma. Už táto úprava môže výrazne zvýšiť vašu mobilitu a umožniť vám ostať u seba doma niekoľko rokov.

Jeseň života na pôvodnom mieste
Výhody Nevýhody
Vyhnete sa vysokým nákladom a konkurencii pri kúpe nového domova. Potenciálne chýbajúce prvky zvyšujúce prístupnosť ako oporné madlá, bezbariérové sprchové kúty atď.
Využitie štátneho príspevku na úpravy domu v prospech zlepšenia prístupu. Obvyklá údržba a opravy môžu byť nákladné.
Potenciálne nižšia cena v porovnaní so zariadeniami asistovaného bývania. Údržba domova môže byť počas starnutia fyzicky náročnou.
Využitie vlastného majetku pri úpravách alebo domácej starostlivosti. Môže byť nevhodné pre komplexné lekárske potreby.
Zachovanie kontroly nad režimom dňa a dlhší život bez odkázania na pomoc.
Zostanete na známom mieste, čo znižuje stres a úzkosť.
Pocit bezpečia v známom prostredí.
Pokračovanie v koníčkoch a záujmoch – váš dom je im už zrejme prispôsobený.

Odísť či neodísť: to je otázka

Stále uvažujete, ktorá možnosť je tá najlepšia pre vás? Pozrite si zoznam kľúčových vecí na zváženie pri rozhodovaní sa o tom, či sa presťahovať do menšieho alebo len presťahovať spálňu na prízemie:

  • Finančné hľadisko: Presťahovať sa do menšieho nemusí byť pri súčasnom vývoji na trhu s bývaním takou vhodnou investíciou ako kedysi, ostať si však môže vyžadovať úpravy u vás doma. Každé rozhodnutie má svoju cenu, preto si náklady dôkladne zvážte.
  • Hľadisko mobility: Dokážete sa vo vašom súčasnom dome pohybovať bez problémov? Ak sú pre vás prekážkou schody, zvážte stoličkový výťah alebo podobné vybavenie na podporu mobility. Ak si to u vás doma neviete predstaviť, voľbou môže byť jednopodlažný dom.
  • Citová väzba: Je váš dom domovom vzácnych spomienok? Odchod môže znamenať citové otrasenie, ktoré bude ťažké prekonať.

Presťahovanie sa do menšieho aj jeseň života strávená na pôvodnom mieste – obe prinášajú výhody aj nevýhody. Kľúčom k tejto dileme je zvážiť ju v predstihu, pred odchodom do dôchodku. Pomôže vám to plánovať, skúmať dostupné možnosti a urobiť čo najmúdrejšie rozhodnutie v záujme svojho pohodlia a bezpečnosti. Nakoniec, celý tento príbeh je o vytvorení dokonalého domova pre vašu budúcnosť.