5 dôvodov prečo zvládať starnutie s jogou

Hoci nie je možné úplne zminimalizovať všetky dopady, ktoré má starnutie na naše telo, je možné urobiť veľmi veľa preto, aby sa jeho vplyv znížil. Pre mnohých je riešením práve joga

Napísal(a) Stannah

5 dôvodov prečo zvládať starnutie s jogou

Túžba po takzvanom starnutí na mieste (schopnosti žiť v rámci vlastného domova a komunity bezpečne, nezávisle a pohodlne bez ohľadu na vek a príjem) sa stáva v posledných rokoch čím viac tým populárnejšia, najmä medzi starnúcou generáciou Baby Boomer. Ambícia seniorov je síce jasná, avšak zvýšené riziko ochorenia, chronická bolesť a psychické vyčerpanie, ktoré sprevádzajú starnutie môžu predstavovať problémy na ceste za týmto cieľom. Výskumy našťastie odhalili, že joga je vysoko prínosnou aktivitou pre seniorov, ktorá môže pomôcť čeliť týmto príznakom.

Podľa Livestrong kombinácia telesných pozícií a techník dýchania v joge môže pomôcť zmierniť problémy ako sú artritída, srdcovo-cievne ochorenia, nespavosť a dokonca aj nežiadúce duševné stavy ako je pocit úzkosti. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, aký úžitok Vám môžu priniesť tieto starodávne praktiky.

Obsah

5 dôvodov, prečo je Joga vhodným cvičením pre starších dospelých

Ako začať s jogou

Rôzne štýly jogy: ktorý je pre Vás ten pravý?

5 dôvodov, prečo je Joga vhodným cvičením pre starších dospelých

Navzdory niektorým mýtom o joge dokáže tento typ cvičenia viac ako len pomáhať pri spaľovaní kalórií a spevnení svalstva: je to úplné precvičenie mysle i tela, ktoré Vám umožní spojiť hlboké dýchanie, meditáciu a relaxačné techniky, spolu s cvičeniami, ktoré Vám pomôžu budovať svoju silu, pružnosť, rovnováhu a odolnosť.

Jogové cvičenia dokážu posilniť a spevniť Vaše podporné svaly, čo Vám pomôže predísť možným zraneniam a uľaviť od chronickej bolesti, môžete sa tak vyhnúť používaniu pohybových pomôcok, ako napríklad paličky alebo barličky. Spomedzi mnohých prínosov spojených s jogou sme vybrali 5 dôvodov, prečo by ste mali rozprestrieť jogovú podložku a zacvičiť si jogu:

5 dôvodov, prečo je Joga vhodným cvičením pre starších dospelých

Ako pri každej fyzickej činnosti, najdôležitejšie je počúvať svoje vlastné telo a cvičiť v rytme, ktorý Vám vyhovuje. Je však preukázané, že pravidelné cvičenie jemnej jogy uľavuje príznakom spojeným s viacerými fyzickými a duševnými neduhmi. Posvieťme si teraz bližšie na niektoré z týchto stavov a na to, ako môže joga pomôcť zmierniť ich vplyv na Vaše telo:

  •  Stuhnuté a boľavé kĺby

Joga je jemný a nízkozáťažový spôsob ako uvoľniť svaly, zvýšiť ohybnosť a zlepšiť pohybový rozsah stuhnutých a boľavých kĺbov, hlavne tých, ktoré sú postihnuté chorobami ako je artritída. Účastníci štúdie Harbor-UCLA Medical Center zaznamenali zníženú potrebu liekov proti bolesti po iba štyroch týždňoch pravidelnej jogy.

Odporúčané pozície: Pozícia dieťaťa, vytáčanie zápästí, strečing chrbta ruky ako aj strečing kĺbov a prstov.

  • Bolesť sedacieho nervu

Bolesť sedacieho nervu môže skutočne ovplyvniť Vašu kvalitu života, pretože chodenie, sedenie i ležanie sa stávajú mimoriadne nepohodlnými a nemožnými bez pocitu ostrej bolesti alebo znecitlivenia v krížoch, sedacích svaloch a zadnej časti stehien. Joga môže priniesť čiastočnú úľavu, pretože Vám umožní posilniť dolnú časť chrbtice a úplne natiahnuť svaly. Avšak ak bojujete so zápalom sedacieho nervu, predtým, ako začnete s jogovým režimom, sa musíte poradiť s lekárom .

Odporúčané pozície: Lotosový sed, pozícia motýľa, pozícia kobry.

Vysoký krvný tlak

  • Vysoký krvný tlak

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je vážnou hrozbou, ktorá sa môže rozvinúť do akútneho kardiovaskulárneho ochorenia, a zvýšiť riziko infarktu. Nedávne výskumy došli k záveru, že joga znižuje oxidačný stres, jednu zo základných príčin vysokého krvného tlaku.

Odporúčané pozície: Pozícia nadol hľadiaceho psa, pozícia mosta, pozícia hrdinu, pozícia lomenej sviečky.

Zlepšenie duševného stavu a pocitu pohodlia

  • Zlepšenie duševného stavu a pocitu pohodlia

Joga je relaxačná a regeneračná aktivita určená na uvoľnenie Vášho tela i mysle. Sústredením sa na dýchacie cvičenia a pomalé pohyby Vám joga môže pomôcť uľaviť pri ochoreniach, akým je napríklad depresia. Podľa Bel Marra Health nedávny výskum priniesol zistenie, že joga ponúka neuveriteľne účinnú úľavu pri mnohých problémoch v oblasti duševného zdravia. Namiesto toho, aby len maskovala symptómy, joga priaznivo pôsobí priamo na príčinu problému a poskytuje trvalú úľavu.

Výskum University of Illinois navyše ukázal, že iba dva mesiace pravidelného cvičenia jogy môžu zlepšiť nízku kognitívnu a pamäťovú funkciu, čo je príznak, ktorý mnohí predtým považovali za nevyhnutnú súčasť procesu starnutia.

Odporúčané pozície: Pozícia delfína, pozícia motýľa, pozícia mosta.

Zvládanie stresu 

Počas nášho života je prakticky nemožné vyhnúť sa obdobiam stresu. Stres je prirodzená fyzická a psychologická reakcia na to, čo sa deje okolo nás, od každodenných povinností až po dôležité životné zmeny. Stresovým momentom sa nedá vyhnúť, ale to, ako sa s nimi vyrovnávame, môže mať hlboký dopad na naše telo a myseľ. Pre mnohých ľudí môže mať cvičenie jogy hlboko upokojujúci účinok. Určité pozície v kombinácii s meditačnými a relaxačnými technikami vám môžu pomôcť priviesť vás do správneho rámca myslenia, a tak vaše telo začne uvoľňovať napätie, ktoré ste nahromadili počas celého dňa.

Stres môže tiež spôsobiť problémy so spánkom, ale fyzická náročnosť jogy v kombinácii s dýchacími a relaxačnými technikami dokáže uľahčiť zaspávanie a spanie, môžete si tak vychutnať hlboký, regeneračný spánok, ktorý Vám ráno dodá ten známy osviežujúci pocit.

Odporúčané pozície: Pozícia dieťaťa, pozícia loďky, prečisťovanie nervových dráh.

Ako začať s jogou

Začiatočníkom, ktorí sú starší a bojujú s obmedzenou ohybnosťou môže rozhodnutie zapísať sa do kurzu jogy naháňať trochu strach: obrázky mladých ľudí, ktorí sa vykrúcajú ako paragrafy bez zjavného úsilia, sú často prvou vecou, ktorá nás napadne; triedy môžu mať aj zvláštne mená a pozície sú často označované názvom v sanskrite (napríklad názov pre pozíciu dieťaťa v sanskrite je Balasana).

Podniknúť prvý krok a skúsiť niečo nové chce poriadnu dávku odvahy. Avšak v dnešnej dobe existuje celý rad on-line zdrojov, ktoré Vám pomôžu začať jogový režim. Tu je niekoľko užitočných videí, ktoré vám pomôžu začať:

Okrem toho mnohé telocvične vo Vašom okolí určite ponúkajú triedy špeciálne navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám starších dospelých. Opatrovatelia starších ľudí môžu tiež pomôcť tým, že budú jogu praktizovať a zoznámia sa tak s rôznymi aspektami tejto činnosti. Prináša to jedinečnú príležitosť spojiť sa so svojimi blízkymi a zároveň využívať výhody jogy: od jemného preťahovania až po dychové cvičenia, ktoré majú upokojiť a dodať energiu, v joge si nájde to svoje človek každého veku.

Rôzne štýly jogy ktorý je pre vás ten pravý

Rôzne štýly jogy: ktorý je pre vás ten pravý?

Keď už ste sa rozhodli, že joga je to, čo vám pomôže zlepšiť vašu mobilitu a všeobecnú pohodu, príde na rad rozhodovanie o tom, do ktorého kurzu sa prihlásite. Toto rozhodovanie môže byť neľahkou úlohou, keďže existujú viaceré štýly jogy, ktoré môžete praktizovať. V závislosti od Vašej úrovne mobility a flexibility môžu byť pre Vás niektoré typy jogy náročnejšie ako iné, takže pri hľadaní kurzov jogy vždy berte do úvahy akékoľvek fyzické obmedzenia a choroby. Poďme sa pozrieť na niekoľko rôznych štýlov jogy podrobnejšie a zistiť, ktorý z nich bude najlepšie vyhovovať Vám.

  • Hatha Yoga

Hatha joga je veľmi široký pojem označujúci viacero štýlov jogy, ktoré vo svojej praxi zahŕňajú telesné polohy. Hatha joga je považovaná za pôvodnú klasickú jogu, zvyčajne sa odporúča pre začiatočníkov v oblasti jogy alebo ľudí, ktorí stratili vysoký svalový tonus a pružnosť, pretože sa zameriava predovšetkým na zlepšenie fyzického zdravia prostredníctvom radu telesných polôh.

  • Stoličková joga

Stolička joga je jemná forma jogy, v rámci ktorej môžete cvičiť niekoľko pozícií jogy pri sedení na stoličke. V tejto podobe jemnej jogy sú pozície často zmenené a upravené tak, aby sa mohla použiť stolička, ale základné pohyby tela, ako je napínanie a ohýbanie smerom vpred sú zahrnuté aj v nej. Tento typ jogy často uprednostňujú starší dospelí, ktorí cítia potrebu cvičiť a zlepšiť svoju pohyblivosť.

  • Joga vo vode

Vodná joga, známa tiež ako Aqua joga, je jemný, nízko-záťažový typ jogy, ktorý Vám umožňuje cvičiť bez vysokej záťaže na Vaše telo. Akonáhle vojdete do vody, Vaše telo nesie menšiu hmotnosť, čo Vám umožňuje vykonávať zostavy pohybov bez toho, aby ste príliš zaťažovali kosti a svaly. Jedným zo všeobecných výhod tohto typu jogy je zlepšenie vašej ohybnosti a rozsahu pohybu.

  • Yin Yoga

Yin joga je pomalá forma jogy, kde sa odporúča udržať jednotlivé pohyby alebo pozície dlhší čas, zvyčajne tri až päť minút. Hlavným cieľom tohto typu jogy je zvýšiť Váš pocit pohody a zlepšiť kvalitu Vašich spojivových tkanív, ako sú väzy a kĺby.

  • Kripalu Yoga 

Kripalu joga, známa ako jemná forma jogy s citlivým prístupom, je ideálna pre starších dospelých a začiatočníkov v oblasti jogy, ktorí hľadajú kurz jogy zameriavajúcej sa rovnakou mierou na fyzické liečenie, meditáciu a sebaobjavovanie. V kurze Kripalu Vás budú povzbudzovať k tomu, aby ste sa pozerali do svojho vnútra a našli tak svoj vlastný rytmus a úroveň praktizovania jogy, s postupom času tak môžete zlepšiť svoje zdravie a pocit pohody.

Uchovajte si svoju nezávislosť a kvalitu života

Uchovajte si svoju nezávislosť a kvalitu života  

Zatiaľ čo výhody jogy sú nepopierateľné, nemožno ju považovať za zázračný liek na každý neduh spojený s procesom starnutia a dokonca aj po tom, ako sa rozhodnete navštevovať kurz jogy je nevyhnutné, aby ste zohľadnili všetky fyzické obmedzenia a choroby, a aby ste o nich informovali svojho učiteľa. Spolu tak môžete vytvoriť praktizovanie jogy, ktoré bude prospešné aj povzbudzujúce.

Pre mnohých starších dospelých sa schody stávajú hlavnou prekážkou pri ich obľúbených činnostiach a môžu zmariť veľa pozitívnych výsledkov, ktoré vďaka joge získali. Stannah našťastie pomáha starším dospelým zachovať si nezávislosť a tým, ktorí sa o nich starajú prináša pocit pokoja a vedomie, že milovaná osoba sa doma pohybuje bezpečne. So Stannah môžete rýchlo a ľahko prekonať túto prekážku a získať energiu robiť tie veci, ktoré naozaj chcete robiť, ako je napríklad návšteva Vašich detí a vnúčat, zabáva s dobrými priateľmi, prechádzka alebo dokonca cvičenie jogy.

Zdroj: