0800 162 162

Zavolajte nám

Zlepšovanie pohyblivosti: ako seniorom pomôcť k tomu, aby boli aktívni

Pri príležitosti svetového dňa srdca vám chceme poradiť 12 jednoduchých tipov na zlepšenie mobility pre seniorov.

Napísal(a) Stannah v 16-08-2017

Zlepšovanie pohyblivosti: 12 jednoduchých tipov, ako seniorom pomôcť k tomu, aby boli aktívni.

S pribúdajúcim vekom je bežné, že každodenné činnosti, akými sú nákupy, ale aj upratovanie, alebo dokonca chôdza, sa kvôli zníženej pohyblivosti stávajú čoraz zložitejšími. Môže to byť frustrujúce, niekedy sa dokonca môže objaviť pocit beznádeje. Ten sa ešte výraznejšie môže prejaviť vo viacposchodových domoch, v ktorých sú schody čoraz väčšou prekážkou. Stoličkové výťahy Stannah sú navrhnuté tak, aby zlepšili vašu pohyblivosť a pomohli vám s bezpečnejším pohybom v domácnosti.

Pre tých z vás, ktorí už stoličkový výťah majú alebo nákup jedného z výrobkov Stannah zvažujú, sme pripravili niekoľko ďalších rád, ako starnutiu a zníženej pohyblivosti čeliť. Po anglicky ich nájdete na webovej stránke magazínu Medical Island, najdôležitejšie body znejú takto:

 1. Rozhodnite sa ostať aktívni – Je nevyhnutné byť stále v pohybe a udržiavať telesnú aktivitu. Čím aktívnejší život vediete, o to nižšia je pravdepodobnosť, že pohyblivosť stratíte.
 2. Cvičte, aby ste boli fit – Čím ste starší, tým zásadnejšiu úlohu pre zdravý a pohyblivý životný štýl zohráva cvičenie. Nemusíte to prehánať – niekoľko ľahkých cvičení týždenne (napr. prechádzka po okolí) vám pomôže získať kondíciu a udržať telo pružné.
 3. Sústreďte sa na rovnováhu – Pohyblivosť vyžaduje rovnováhu. Je dôležité sústrediť sa najmä na nájdenie rovnováhy a jej zlepšovanie.
 4. Využite pomôcky pri chôdzi – Neváhajte pri chôdzi alebo pohybe použiť pomôcky, akými sú napríklad palička alebo chodítko. Tieto pomôcky boli navrhnuté práve preto, aby ste pri pohybe ostali nezávislí.
 5. Urobte zmeny vo svojom životnom priestore – Ak si do domácnosti alebo jej okolia nainštalujete zábradlia alebo rampy pri vchode, znížite telesnú záťaž a riziko zranenia.
 6. Vyhecujte sa – Ako sme už spomínali, kľúčovým faktorom na zlepšovanie pohyblivosti je vytrvalá aktivita. Jednou z činností, ktorá vám môže pomôcť, je vykonávanie drobných domácich prác. Namiesto toho, aby ste si na ne niekoho najali, robte ich radšej sami.   
 7. Noste pohodlné topánky správnej veľkosti – Lacná obuv bez vhodnej podrážky môže brzdiť pohyb aj tých najaktívnejších z nás. Investícia do páru topánok, ktoré padnú ako uliate, môže naopak zohrať kľúčovú úlohu pri zvýšení vašej pohyblivosti.
 8. Zdravo sa stravujte – Pocit, že máte menej energie k pribúdajúcim rokom patrí. Zdravá strava vám však môže pomôcť tento úbytok vyrovnať. Aj vďaka nej môžete byť naďalej aktívni.
 9. Sústreďte sa na to, aby ste sa vyhli pádom – Robte všetko preto, aby ste sa vyhli pádu. Zbavte sa doma neporiadku a na presun z miesta na miesto si naplánujte časovú rezervu. Nehody spôsobujú zranenia a zranenia zníženú pohyblivosť.
 10. Starajte sa o svoj zrak – Pravidelne absolvujte vyšetrenia zraku a dbajte na to, aby vaše okuliare vždy boli primerané aktuálnemu stavu vášho zraku. Jedzte potraviny, ktoré dobrý zrak pomáhajú udržať (napr. mrkva, vajíčka a mandle). Dobrý zrak vás ochráni pred pádmi a inými nehodami, ktoré môžu vašu pohyblivosť znížiť.
 11. Uvedomte si vlastné možnosti – Neriskujte svoju pohyblivosť kvôli činnostiam, s ktorými nemáte skúsenosti. Ak cvičíte, začínajte pomaly, potrebujete predsa zistiť, ako vaše telo reaguje. Pri cvičení sa vždy musíte cítiť v pohode. Nezúčastňujte sa aktivít, ktoré vám váš lekár nepovolil.
 12. Pamätajte na to, že vek je iba číslo – Nevyhýbajte sa činnostiam len kvôli pribúdajúcim rokom, tie vás o vaše schopnosti automaticky nepripravujú. Nedovoľte, aby vek ovplyvňoval vašu myseľ. Zostaňte aktívni a zdraví a uvidíte, že sa so starnutím dokážete vyrovnať.