Neuroveda ponúka dôkaz, že hudba môže zvýšiť mozgovú činnosť v každom veku

U starších dospelých vzniká rovnaké množstvo nových mozgových buniek ako u mladých ľudí a hudba by mohla byť naším spojencom pri podpore mozgovej činnosti!

Napísal(a) fernando

Hudba môže zvýšiť mozgovú činnosť

Odkedy prelomový výskum Dr. Mariany Diamondovej dokázal, že naše mozgy počas života zostávajú „tvárne“, stále viac a viac štúdií posilňuje toto zistenie a prispieva k rastúcemu povedomiu o skutočnosti, že udržiavaním našich mozgov zaneprázdnených pomáhame spomaľovať zhoršovanie kognitívnych funkcií. Nedávna štúdia (apríl 2018) Columbijskej univerzity a Psychiatrického inštitútu štátu New York objavila dôkaz, že u starších dospelých vzniká rovnaké množstvo nových mozgových buniek ako u mladých ľudí. Inými slovami, zdraví starší muži a ženy majú stále schopnosť zlepšovať a zvyšovať činnosť svojich mozgov tak, že si budú svoju myseľ zaneprázdňovať a stimulovať. To je povzbudzujúce!

„Zistili sme, že starší ľudia majú podobnú schopnosť vytvárať z pôvodných buniek tisíce nových hypokampálnych neurónov ako mladší ľudia” (…) „Zistili sme tiež rovnakú veľkosť hipokampu (mozgová štruktúra využívaná na emócie a kognitívne funkcie) v priebehu veku.” Dr. Maura Boldrini

Hudba môže zvýšiť mozgovú činnosť

Pravdou však je aj to, že u starších osôb sa v mozgovej štruktúre vytvára menej ciev. To je dôvod, prečo nikdy netreba prestať pripomínať, že primerané fyzické cvičenie spolu s duševným tréningom sú maximálne dôležité pre to, aby pomáhali predchádzať zhoršovaniu prekrvenia a zásobovania mozgu krvou.  Takže, schopnosť vytvárať viac mozgových buniek a udržiavať si bystrú myseľ tu je – ide len o to udržiavať si synergiu medzi telom a mozgom. A vieme, že existujú veľmi jednoduché a príjemné činnosti, ktoré môžete robiť, aby vám to pomohli dosiahnuť. Práve preto bude dnešný príspevok na blogu venovaný téme hudby a ako vlastne hudba môže zvýšiť výkon vášho mozgu a pomôcť vám vytvárať také množstvo nových mozgových buniek ako u mladších ľudí!

Výhody obyčajného počúvania hudby, ktorá sa vám páči

Keď hovoríme o neustálom stimulovaní našich mozgov počas starnutia, niektoré štúdie naznačujú, že hudba dokáže zapojiť do činnosti všetky štyri hemisféry vášho mozgu, čo vedie k optimalizácii nášho mozgového výkonu. Aké príjemné by bolo vedieť, že udržať si bystrú a sústredenú myseľ je možné vďaka niečomu tak peknému ako je hranie na hudobný nástroj alebo počúvanie hudby, ktorá sa vám páči?

výhody počúvania hudby, ktorá sa vám páči

Hudba vám môže pomôcť sústrediť sa

Bohužiaľ, pri všetkých rozptyľujúcich podnetoch v dnešnom digitálnom svete môže byť veľkou výzvou zostať sústredený a uvoľnený. Našťastie existujú návyky, ktoré môžu pomôcť rozvíjať vašu schopnosť koncentrácie. Jeden z najľahších a najpríjemnejších zvykov by mohlo byť proste častejšie počúvanie hudby, ktorá sa vám páči. Dôvod, prečo vám hudba môže pomôcť sústrediť sa a byť aktívnejší súvisí so skutočnosťou, že hudba stimuluje neurotransmitery k produkcii dopamínu, ktorý priamo ovplyvňuje vašu:

  • Náladu
  • Produktivitu
  • Výkonnosť
  • Kreativitu

Dopamín je známy ako „motivačná molekula“ mozgu a priamo súvisí so systémom odmeny a potešenia. Je to ako keď jete čokoládu, alebo pocit, ktorý máte, keď nečakane začne v rádiu hrať vaša obľúbená pieseň: robí vás to šťastnými! Ale pomáha vám to aj byť výkonnejší. Výskum Dr. Lesiuka študoval, ako hudba ovplyvňuje výkon na pracovisku a ako ľudia, ktorí počúvali hudbu plnili svoje úlohy rýchlejšie a prichádzali s lepšími nápadmi ako tí, ktorí ju nepočúvali, pretože hudba znižovala úroveň ich stresu.

Hudba vám môže pomôcť sústrediť sa

Osobné preferencie sa javia ako ďalšia dôležitá súčasť schopnosti hudby zvyšovať fungovanie mozgu. Obyčajné počúvanie hudby, ktorá sa vám páči môže zvýšiť sústredenie, pretože pôsobí na oblasti mozgu, ktoré ovládajú vaše emócie. Takže počúvanie hudby, ktorá vyvoláva pozitívne pocity by mohlo viesť k vyššej výkonnosti. Táto štúdia však dospela aj k záveru, že starší ľudia trávia menej času počúvaním hudby. To je ďalší dôvod, prečo sme cítili, že je veľmi dôležité zvyšovať povedomie a primäť vás k tomu, aby ste si pustili svoje staré nahrávky a jednoducho sa cítili dobre, aby sa potvrdilo to, čo raz Platón napísal pred viac ako 2 tisíc rokmi:

 „hudba dáva dušu vesmíru, krídla mysli, rozlet predstavivosti a život všetkému.“

Počúvanie hudby môže pomôcť zmierňovať bolesť

Vedeli ste, že počúvanie vašej obľúbenej hudby cestou do práce alebo keď ste doma môže byť niečím viac ako len zábavným rozptýlením? Skupina švédskych výskumníkov zistila, že časté počúvanie hudby, ktorú máte radi môže pomôcť vyrovnávať hladinu kortizolu – stresového hormónu. A môže byť aj účinným zabijakom bolesti, pretože súčasne vás rozptyľuje a zvyšuje vaše pozitívne emócie. Z tohto dôvodu je počúvanie hudby spojené so znižovaním bolesti aj stresu, a má tiež potenciál zlepšovať reguláciu symptómov u pacientov s chronickou bolesťou, ako sú pacienti s fibromyalgiou. Toto je dosť stará teória a bola široko preverená výskumom, vytvoreným v 50. rokoch ako „audio-analgézia“. Napriek tomu, mechanizmy dokazujúce potenciálny efekt znižovania bolesti pri hudbe musia byť ešte objasnené, pretože stále existujú pochybnosti ohľadom toho, či počúvanie hudby má priamy účinok na zmiernenie bolesti, alebo nám len uľahčuje vyrovnať sa s bolesťou.

Počúvanie hudby môže pomôcť zmierňovať bolesť

Klasická hudba – Mozartov efekt

Zatiaľ čo hudba môže pomáhať zvyšovať sústredenosť, jej účinnosť môže závisieť na hudobnom žánri. Výskum uskutočnený na Univerzite v Helsinkách ukázal, že klasická hudba sa ukázala ako zlepšujúca mozgovú činnosť. Počúvanie klasickej hudby zlepšuje činnosť neurónov zodpovedných za vylučovanie dopamínu a reguláciu neurónov zodpovedných za degeneráciu nervového systému. Preto by nám hudba od klasických skladateľov ako Bach, Mozart alebo Beethoven mala pomáhať pri sústredení sa na skúšku alebo pracovný projekt. Pre milovníkov klasickej hudby je to naozaj dobrá správa a zdá sa, že pravdivá nezávisle od veku. Dokonca spojená štúdia medzi Kyótskou a Harvardskou univerzitou analyzovala takzvaný „Mozartov efekt“. Dospeli k záveru, že deti vo veku 8 až 9 rokov a seniori medzi 65 až 75 rokmi podávali lepšie výkony pri počúvaní Mozarta, ako keď počúvali neharmonickú hudbu alebo žiadnu hudbu nepočúvali. Takže opäť, fungovanie mozgu seniorov sa zlepšilo aj pri počúvaní klasickej hudby, čím sa opäť preukázalo, že mozog je tvárny dokonca aj vo vyššom veku.

Hudba pomáha pacientom s demenciou oživiť spomienky a emócie

Neurológ Oliver Sacks, známy vďaka dokumentu „Alive Inside” (Vo vnútri živý), hovorí, že „Hudba vyvoláva emócie, a emócie so sebou môžu priniesť pamäť… ak už nemôže nič iné, vracia späť pocit života“. Pri spojení hudby s každodennými činnosťami pacienti trpiaci demenciou a Alzheimerovou chorobou dokázali rozvinúť rytmus, ktorý im pomáha vyvolať spomienky na danú činnosť, čím sa časom zlepšuje kognitívna schopnosť. Tu je ukážka z tohto dokumentu:

 „Hudba sa vrýva do mozgu hlbšie ako akýkoľvek iný ľudský zážitok“, hovorí Sacks.

Hudobný tréning v mladosti prispieva k tvárnosti mozgu vo vyššom veku

V auguste 2012 štúdia vedená Dr. Ninou Krausovou zistila, že starší dospelí, ktorí hrali na hudobný nástroj ako deti, mali rýchlejšiu mozgovú odozvu na hovorené zvuky ako osoby, ktoré nikdy na žiadny nástroj nehrali – ešte aj 40 rokov potom, ako sa prestali učiť!

Hudobný tréning v mladosti prispieva k tvárnosti mozgu vo vyššom veku

Ako ľudia starnú, v mozgu dochádza k zmenám, ktoré ovplyvňujú sluch. Starší ľudia majú zvyčajne pomalšiu odozvu na zvuky, ktoré sa rýchlo menia, čo môže spôsobovať ťažkosti pri interpretovaní reči. Hudobníci, ktorí počas svojho života stále hrajú na nejaký hudobný nástroj vo všeobecnosti odďaľujú zhoršovanie týchto kognitívnych funkcií. Tieto zistenia napovedajú, že hudobný tréning v mladosti má dlhotrvajúci, pozitívny efekt na to, ako mozog spracováva zvuky.

Naučiť sa hrať na hudobný nástroj môže zvýšiť prekrvenie mozgu

Štúdia urobená v máji 2014 zistila, že dokonca aj krátke učenie sa hry na nejaký nástroj môže zvýšiť prekrvenie ľavej mozgovej hemisféry. Štúdiu viedla univerzitná študentka Amy Sprayová a Dr. G. Meyer z Oddelenia psychologických vied na Univerzite v Liverpoole.  Štúdia poskytla dostatok dôkazov na potvrdenie toho, že učenie sa hry na nejaký nástroj zvyšuje výkon mozgu a kognitívne funkcie u detí a dospelých. A zlepšenie nervovej siete, ktoré sa dosiahne vďaka učeniu sa hrať na nejaký nástroj v mladosti sa rovnako prenáša do staršieho veku. Hudobný tréning udržuje váš mozog počas starnutia bystrý a mohol by byť neoddeliteľnou súčasťou rehabilitačných programov pre všetkých starších ľudí bojujúcich so zhoršovaním kognitívnych funkcií.

Naučiť sa hrať na hudobný nástroj môže zvýšiť prekrvenie mozgu

Hudba a jazyk zdieľajú rovnaké mozgové spojenia

Mnohí hovoria, že hudba je univerzálnym jazykom a niektoré zistenia naznačujú, že oblasti mozgu zodpovedné za hudbu a jazyk zdieľajú rovnaké mozgové spojenia. V tlačovom článku Dr. Amy Sprayová vysvetlila tieto zistenia.

„Bolo fascinujúce vidieť, že podobnosti v prekrvení bolo možné pozorovať už po približne pol hodine jednoduchého hudobného tréningu. To naznačuje, že súvisiace časti mozgu boli výsledkom používania oblastí mozgu, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za spracovanie jazyka. Preto môžeme predpokladať, že hudobný tréning má za následok rýchlu zmenu v kognitívnych mechanizmoch využívaných na vnímanie hudby a tieto zdieľané mechanizmy sú zvyčajne využívané pre jazyk.“

Ako sa u jednotlivcov zvyšuje povedomie o nekonečnom zozname pozitívnych vplyvov hudby na myseľ aj telo, neexistuje už žiadna výhovorka, prečo by ste mali vášmu mozgu odopierať vylepšenie, ktoré si zaslúži!

Zdroje: