Kolená: zoznámte sa s príznakmi, príčinami a prevenciou

My v spoločnosti Stannah vieme, ako dokáže bolesť kolien ovplyvniť každodenné činnosti a samostatnosť našich zákazníkov. To je dôvod, prečo je dôležitá prevencia.

Napísal(a) Stannah

Bolesť kolien je jedným z kľúčových faktorov zníženej pohyblivosti

Keď vy, alebo niekto koho poznáte zažije vážnu bolesť kolien spôsobenú buď poranením kolena alebo ochorením kĺbov alebo dokonca reumatickou artritídou, zistíte, ako nepríjemné a bolestivé môže byť prejsť 200 metrov do potravín, vykonávať každodenné činnosti, vojsť a vyjsť von z vane alebo chodiť hore a dole po schodoch, a to je len niekoľko príkladov.

Kým zranenie kolena sa časom môže zlepšiť, bolesť kolien spôsobená artrózou je degeneratívny proces. Niekedy môže mať poranenie kolena za následok aj predčasný prejav ochorenia kĺbov v tom konkrétnom kolennom kĺbe.

Toto asi nie je prekvapujúce a každý pozná aspoň jedného človeka, čo trpí bolesťou kolien, či už kvôli zraneniu, artróze alebo osteoporóze. Aj keď nie je pochýb o tom, že naše telá sa starnutím opotrebúvajú, neznamená to, že sme úplne stratení.

Ako starneme, začíname premýšľať o senioroch, ktorých poznáme a sú postihnutí artrózou a nie je nezvyčajné, že sa čudujeme, ako dokážu zvládať bolesť a problémy s pohyblivosťou. Najmä keď pracujete v spoločnosti Stannah a máte to šťastie stretnúť sa so všetkými tými inšpirujúcimi a krásnymi svedectvami našich zákazníkov, skutočných hrdinov! Ich životné príbehy nás nútia ešte viac sa zamyslieť nad tým, čím naši zákazníci prechádzajú, najmä tí, ktorí trpia bolesťou kolenných kĺbov, a aký to má veľký dopad na ich každodenné činnosti.

Ale prečo sú ľudia tak náchylní trpieť bolesťou kolien a zraneniami kolien?

To je otázka!

Vedecky povedané, ako uviedla Jennifer Ackerman v časopise National Geographic, odpoveď na túto otázku súvisí s Nevýhodami vzpriamenej polohy tela. Inými slovami: “Dokážeme stáť, kráčať a behať s eleganciou a vytrvalosťou, ale trpíme boľavými nohami a zraneniami kolien. Môžeme sa otáčať a ohýbať naše chrbtice, ale väčšinu z nás v určitom momente života postihnú problémy s chrbátom”.

“My ľudia sme sa vzdali stability a rýchlosti. Vzdali sme sa nohy ako nástroja na uchopenie. Získali sme pórovité kosti a krehké kĺby“. Jennifer Ackerman

Ľudské telo nie je na 100 % prispôsobené vzpriamenej polohe.

To znamená, že v zmysle evolúcie ľudské telo nie je na 100 % prispôsobené vzpriamenej polohe.

Či už je to zo zvedavosti, alebo ste už postihnutí bolesťou kolien, môžete chcieť pokračovať v čítaní tejto časti blogu. Odpovieme na vaše otázky o bolesti kolien a poskytneme vám pohľad na degeneratívny proces kolenných kĺbov a niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžete spraviť.

Aká je funkcia kolena?

Podľa štúdie Jennifer Ackermen o “Nevýhodách vzpriamenej polohy tela”, a ako uviedol Scott Dye, kolenný kĺb je “360 miliónov rokov stará štruktúra nádherne navrhnutá na to, aby prenášala záťaž medzi končatinami.” Vo vzpriamenej polohe sme však vystavení väčšej záťaži a tlaku na naše kolená, členky a chodidlá. V skutočnosti patria kolenné kĺby medzi najzraniteľnejšie kĺby v ľudskom tele, ktoré môžu stáť v Spojených štátoch milión ročne.

“Lekárske procedúry týkajúce sa kolien dosahujú v Spojených štátoch spolu milión ročne.”

Toto môže znieť skľučujúco pre ľudí s ťažkosťami s bolesťou kolien alebo tých, čo sa obávajú o svojich drahých, a je na to dobrý dôvod: bolesť kolien alebo zranenie kolien môže vyústiť do obmedzenia pohyblivosti kolien, ktoré majú telu zaistiť stabilitu a ohybnosť. Umožňujú tiež nohám zohnúť sa a vystrieť. Ohybnosť aj stabilita sú obe potrebné, ak chceme stáť, kráčať, behať, kľačať, skákať alebo otáčať sa a mať normálny život.

Pretože kolená nepracujú samostatne, sú tu aj ďalšie časti tela, ktoré kolenám pomáhajú plniť ich funkciu, ako sú:

– Kosti
– Chrupavky
– Svaly
– Väzivá
– Šľachy

Ak sa ktorákoľvek zo spomenutých častí poškodí alebo poraní, môže to spôsobiť vážnu bolesť kolien.

Zatiaľčo niektorí sa zamerajú na bolesť a budú podliehať negatívnym emóciám, iní sa budú cítiť nútení hľadať odpovede o príčinách a môžu robiť niečo, aby sa ich stav zlepšil.

Čo je príčinou bolesti kolien?

Bolesť existuje z evolučného dôvodu. Je to ako správa z nášho mozgu, aby nás upozornila, že niečo nie je s našim telom v poriadku a vyžaduje si našu okamžitú pozornosť.

“Jednou z hlavných vlastností bolesti je to, že si vyžaduje vysvetlenie.” v Plainwater, autor Anne Carson

Práve teraz je našim cieľom pochopiť, čo môže spôsobovať bolesť kolien. V skutočnosti môžu bolesťou kolien trpieť muži, ženy a deti. Môže sa to stať každému, kedykoľvek počas života. Je to však bežnejšie, čím viac starneme.

Pozrime sa na niekoľko poranení kolena, ktoré môžu mať za následok vážnu bolesť kolien:

 • Náhle pohyby alebo otočenia, namáhanie alebo poranenie väzív a šliach, ktoré spájajú a podopierajú štruktúru kolena;
 • Prasknutý meniskus (gumovitý disk v tvare C, ktorý odpružuje koleno)
 • Fraktúra jabĺčka (okrúhlo-trojuholníková kosť, ktorá je spojená so stehennou kosťou)
 • Vykĺbenie jabĺčka
 • Zranenia alebo zápal v dôsledku nadmerného namáhania, po opakovanom alebo dlhodobom tlaku na koleno (chodenie po schodoch, jazda na bicykli, behanie, skákanie) alebo po chirurgickom zákroku.

Atléti alebo ľudia, ktorých práca zahŕňa opakované zaťaženie kolien majú značné riziko vzniku poranenia kolena.

A to nie je všetko.

Nie je úplne isté, čo spôsobuje artrózu kolien. Väčšina výskumníkov je presvedčená, že je to kombinácia viacerých faktorov:

 • Svalová slabosť
 • Nadváha (obezita)
 • Dedičnosť
 • Zranenie kĺbov alebo opakované namáhanie
 • Konštantné vystavovanie chladu
 • Starnutie.

Aký je rozdiel medzi reumatickou artritídou (RA) a osteoartrózou (OA)?

Bežné typy artritídy a artrózy.

De facto môže byť artróza kolien zapríčinená rôznymi okolnosťami. Spomedzi rôznych príčin sú najčastejšie reumatická artritída (RA) a osteoartróza (OA):

 • Osteoartróza prevažuje v staršom veku a stáva sa virtuálne univerzálnou. Takže, skôr alebo neskôr naše kolená začnú zlyhávať. Je to neustály proces opotrebovania, známy tiež ako „degeneratívna choroba kĺbov“, ktorý spôsobuje, že pružiaca vrstva medzi kolennými kosťami alebo chrupavkou sa opotrebúva a stenčuje. Deformácie kosti zvyšujú riziko osteoartrózy v kolene, pretože kĺby sú už zle tvarované a môžu obsahovať aj vadnú chrupavku.
 • Reumatická artritída je bežný typ autoimunitného ochorenia, ktoré sa prejavuje ako pretrvávajúca zápalová artróza. Zvyčajne postihuje kĺby symetricky, čo má za následok poškodenie kĺbov a systémové reakcie. Konkrétne, artritída kolien je zápal, ktorá sa vyskytuje v spojoch kolena. Zápal spôsobený reumatickou artritídou môže postupne zničiť chrupavku a kosť okolo kolenného kĺbu.

Hoci tieto dva stavy sú odlišné typy artritídy a majú niekoľko podobných spoločných vlastností, ale medzi ich príznakmi sú rozdiely. Pozrime sa na to:

 • RA postihuje kĺby a svalové okolie, naopak OA postihuje len kĺby.
 • je geneticky prevzatá a môže sa prejaviť kedykoľvek počas života človeka, naopak OA zvyčajne postihuje ľudí v neskorších životných etapách.
 • RA sa rýchlo a postupne zhoršuje, ale OA je pomalší degeneratívny proces.
 • RA je vážnejšia ako OA.

Aké sú príznaky reumatickej artritídy v kolenách?

Odhalenie RA v jej skorých štádiách môže byť náročné a môžete sa tiež čudovať: Ktorých príznakov by som sa mal obávať?

Príznaky môžu byť prítomné najmä ráno alebo po dlhom období nečinnosti. Napríklad:

 • Ranná stuhnutosť kĺbov: Zatiaľčo tuhosť kolenného kĺbu v dôsledku OA môže po polhodine pominúť, tuhosť kolenného kĺbu kvôli RA bude trvať oveľa dlhšie, možno veľkú časť dňa.
 • Chrupavka v kolene sa začína rozpadávať a necháva pri chôdzi kosti kolena odierať sa navzájom o seba.
 • Opuch alebo tekutina okolo niekoľkých kĺbov v rovnakom čase, najmä zápästia, ruky, prsty a kolenné kĺby.
 • Postihnuté sú rovnaké kĺby na oboch stranách vášho tela.
 • Pevné hrče pod kožou (reumatické uzly).
 • Pretrvávajúca únava a nízka teplota.
 • Strata chuti do jedla.

Môžete cítiť tuhosť, opuchnuté kolená a bolesť sa po vysoko namáhavej činnosti stupňuje. Je veľmi pravdepodobné, že nebudete môcť hýbať kolenami tak ľahko ako predtým.

Na druhej strane, ak jediná vec ktorú vnímate sú hlučné kolená vždy keď sa postavíte, to môže vyzerať veľmi bežne. Ešte aj New York Times venoval tejto téme článok. Každý už zažil hlučné kolená, ale je dôležité naučiť sa rozpoznať rozdiel medzi tým, čo je normálne a čo by mohlo byť znamenie artritídy.

Spoločnosť Stannah posunula veci ešte o krok ďalej a vytvorila možnosť priameho fyzického zážitku, kde sa simulujú niektoré artritické problémy (vyskúšanie si obleku pre simuláciu artritídy). Neexistuje lepší spôsob empatie a spoznania príznakov RA, ako pocítiť to na vlastnej koži. Tento špeciálne zostrojený oblek sa skladá z pásov obsahujúcich kamene, aby sa simulovala nepohoda a pocit praskania vo vašich končatinách. Ukazuje, akoby kolená a ruky boli najboľavejšie a najviac fyzicky poškodené miesta.

Aké je to žiť s osteoartrózou (OA)?

Aké je to žiť s osteoartrózou?

Ako starneme, je bežné cítiť, že naše kĺby nie sú také pružné ako boli predtým. Starnutie nie je bezbolestný proces. Ak si nie ste istí, čo je OA, možno by ste chceli byť informovaní o jej príčinách a príznakoch.

Pokiaľ ide o príčinu OA, táto nie je úplne odhalená, hoci sa zdá, že to môže byť faktor dedičnosti a že je to problém, ktorý sa najpravdepodobnejšie rozvíja s vekom. Ženy sú po 50. roku života náchylnejšie na postihnutie OA ako muži. Avšak prvé príznaky sa môžu objaviť vo vašej štyridsiatke a pomaly postupovať.

Najbežnejším postihom OA je opotrebovanie a prasknutie chrupavky. Chrupavka pokrýva konce kostí a umožňuje im mäkko sa oproti seba pohybovať. Ak však máte OA, táto kĺbová chrupavka postupne začne degradovať a stenčuje sa.

Zdravé koleno sa ohne a vystrie bez akejkoľvek bolesti, vďaka tomuto mäkkému a hubovitému tkanivu, ktoré pokrýva a chráni konce kostí kolena. Ako ľudia starnú, môže dôjsť k degradácii chrupavky a trenie medzi kosťami bude spôsobovať bolesť.

Ženy sú po 50. roku života náchylnejšie na postihnutie osteoartrózou ako muži.

V niektorých prípadoch môže OA dokonca spôsobiť problém s pohyblivosťou a pre ľudí môže byť veľmi náročné robiť jednoduché činnosti, ako je nosenie vecí hore a dole po schodoch bez pomoci alebo bez použitia zábradlia.

Zatiaľčo cvičenie nebude príčinou OA, zranenie v dôsledku nadmerného cvičenia alebo nehoda môže viesť k vzniku osteoartrózy.

Tu je niekoľko rozhodujúcich faktorov pre vznik OA:

 • Vek: schopnosť chrupavky regenerovať sa s vekom klesá.
 • Dedičnosť:

niektoré gény sú spojené s OA. Ak máte krivé nohy alebo veľmi slabé kolenné kĺby alebo kĺby medzi končatinami, môže to zvyšovať riziko vzniku tejto choroby.

 • Hmotnosť:

čím viac vážite, tým viac námahy musíte vynaložiť vašimi kolenami a to má vplyv na vaše kĺby.

 • Zranenia:

predchádzajúce zranenie kolena, ako zranenie pri športe, môže v budúcnosti zapríčiniť OA.

 • Nadmerné používanie:

ľudia, ktorí kľačia alebo sa veľmi zohýbajú, dvíhajú ťažké predmety alebo veľa chodia ako súčasť práce sú náchylnejší na poranenia alebo opotrebovanie kolena. To ich robí náchylnejších na vznik OA v budúcnosti.

 • Iné choroby

– napríklad ľudia s vredmi a boreliózou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku OA.

Majte na pamäti, že OA sa časom zhoršuje, čím skôr začnete dbať na prevenciu, o to lepšie.

Ako je možné liečiť zápal a tuhosť v kolenách?

Hoci neexistuje liek na reumatickú artritídu (RA) a osteoartrózu (OA), existujú spôsoby liečby, ktoré môžu znížiť zápal kĺbov a bolesť. Včasná a agresívna liečba je kľúčom k spomaleniu alebo zastaveniu artrózy. Ak ste vo včasnom štádiu niektorej z týchto chorôb, musíte sa zamerať na predchádzanie poškodenia kĺbov a šetriť ich čo najdlhšie.

Ak je bolesť neznesiteľná, váš lekár vám môže predpísať nejaké lieky. Zvyčajne požitie liekov na bolesť alebo aplikácia steroidových injekcií na postihnutú oblasť poskytuje okamžitú úľavu. Kvôli vedľajším účinkom by ste však mali vedieť, že sú aj alternatívy:

 • Protizápalový krém na kolená pre uvoľnenie bolesti a opuchov;
 • Fyzioterapeut vás môže naučiť nejaké cvičenia, aby vám pomohol zväčšiť rozsah pohybu, ktoré môžete robiť pre natiahnutie svalov okolo kolena, bez spôsobenia ďalšieho poškodenia.

Na druhej strane, ak je bolesť znesiteľná, ale aj tak ovplyvňuje vaše každodenné činnosti, váš lekár vám môže odporučiť zmenu životného štýlu, aby ste si chránili kĺby a spomalili degeneráciu chrupaviek. Takže, toto je cesta k zdravšiemu životnému štýlu:

 • Cvičenie s minimálnou záťažou: najlepšou voľbou je chôdza, plávanie a vodný aerobik. Dbajte na používanie vhodnej obuvi, ktorá pri chôdzi znižuje záťaž na kolenné kĺby. Odporúča sa však robiť si krátke prestávky medzi cvičením.
 • Precvičujte si kvadricepsy: mali by ste cvičiť vaše kvadricepsy, stále však s minimálnou záťažou. Posilňovanie vašich bedrových svalov zvýši vašu pohybovú kapacitu a uľaví od bolesti kolien.
 • Dlaha môže poskytnúť oporu pre kĺby alebo kosti a uľaviť od bolesti a nepohodlia.
 • Užívajte glukosamínové doplnky pre uľavenie od miernych príznakov. Glukosamín je chemická látka, ktorá sa prirodzene nachádza v chrupavkách a verí sa, že jej požívanie môže pomôcť vybudovať novú chrupavku.
 • Diéta: hoci neexistuje špeciálna diéta pre toto ochorenie, niektorí ľudia zistili, že príznaky a zápal sa zhoršujú pri požití jedál s vysokým obsahom tuku a mlieka. Na druhej strane, uľavilo sa im pri pravidelnom užívaní Omega-3 mastných kyselín, ako je losos, tofu a orechy. Stredozemná diéta, bohatá na ovocie, zeleninu, cereálie a olivový olej môže tiež zlepšiť fyzické funkcie a vitalitu.
 • Schudnutie: Ak máte nadváhu, vaša OA sa môže zhoršiť. Schudnutie o niekoľko kilogramov môže urobiť rozdiel v zaťažení vašich kolien. Takže udržujte vašu váhu čo najbližšie k ideálnej váhe vzhľadom na vašu výšku a vek.
 • Odpočinok a šetrenie vašich kolien keď bolia.
 • Akupunktúra: praktizuje sa viac ako 3000 rokov a je určená na úľavu od bolesti uvoľnením neurochemických procesov, stimuláciou určitých častí tela.
 • Vitamín D: Výskum naznačuje, že ženy na severovýchode Spojených štátov sú vo väčšom riziku RA ako ženy v slnečnejších regiónoch. Nedostatok slnka môže spôsobiť nedostatok vitamínu D. A nedostatok vitamínu D bol spájaný s inými autoimunitnými ochoreniami. Buďte však mimoriadne opatrní a používajte krém s vysokým ochranným faktorom.

Štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí dostanú včasnú liečbu reumatickej artritídystrong> alebo osteoartrózy sa skôr cítia lepšie a častejšie, a častejšie vedú aktívny život. Títo sú aj menej náchylní na typ poškodenia kĺbov, ktorý vedie k chirurgickým zákrokom na kĺboch alebo výmene kĺbov.

Ak však uvedená zmena životného štýlu nefunguje pri vašich vážne poškodených kolenných kĺboch a spôsobuje vám fyzické zhoršenie, chirurgický zákrok môže byť definitívnym riešením. Najčastejšie 3 operácie sú:

 • Artroskopia: odstránenie všetkých voľných čiastočiek chrupavky, aby sa zmäkčil povrch chrupavky. Závisí, ako pokročilá je, osteoartróza, čím viac, tým menej účinný je tento zákrok.
 • Osteotómia: Zahŕňa odrezanie časti kosti v blízkosti kolena, aby sa znížilo napätie na kolene.
 • Výmena kolena: môže ísť o čiastočnú výmenu poranených častí alebo úplnú výmenu kolena za umelú protézu.

Po chirurgickom zákroku na kolene je rekonvalescencia aj viac ako 12 týždňov. V tom čase musí byť pacient mimoriadne opatrný počas týchto kritických týždňov zotavovania sa, pretože aj najmenšia námaha alebo napnutie kolena môže viesť k nespočetnému množstvu komplikácií.

Zatiaľčo pri niektorých ľuďoch trpiacich niektorou z týchto chorôb môže dôjsť k zdravotným komplikáciám, mnohým z nich sa dá predísť udržiavaním zdravého životného štýlu a prevenciou, so zameraním na zvládanie príznakov.

Napriek tomu sa význam prevencie často zanedbáva, ale spoločnosť Stannah zdôrazňuje prevenciu ako kľúčový faktor pre odsunutie rozvoja zdanlivo nevyhnutnej choroby.

Stoličkový výťah pre šetrenie vašich kolien

Ak ste náchylní na poškodenie kolenných kĺbov a bolesť, buďte opatrní pri akejkoľvek činnosti ktorá vytvára tlak alebo napnutie kolenných kĺbov, ako zdvíhanie ťažkých bremien alebo chodenie hore a dole po schodoch s nosením záťaže. Navyše, naši zákazníci nám hovoria, že používanie schodov bola prvá činnosť, kedy začali kolená bolieť.

Prečo bolia kolená pri chodení po schodoch?

Senior sediaci na sedačkovom výťahu

Kolená často bolia pri chôdzi hore alebo dolu schodmi. Ale prečo je to tak? Vďaka všetkým informáciám, ktoré sme uviedli na tomto blogu dokážete príčinu určiť veľmi ľahko: jabĺčko sa musí posúvať hore a dole po stehennej kosti viac ako zvyčajne. Ak je chrupavka opotrebovaná, môžete cítiť bolesť, ako sa kosti trú o drsnú chrupavku.

Naozaj by ste si mali šetriť kolená a energiu na príjemnejšie činnosti. Keď tak spravíte, dokážete spomaliť a zvrátiť poškodenie kolenných kĺbov.

Zariadenia a pomôcky na podporu pohyblivosti, ako sú palice na chôdzu, vhodná obuv a stoličkové výťahy majú len mierny prínos, ale môžu vám poskytnúť úľavu, keď si ušetríte kolená od neustáleho napínania. Nikdy nie je na škodu pripomenúť, že ak si budete šetriť kolená, môžete sa tiež vyhnúť chirurgickému zákroku a dlhšie si zachovať samostatnosť. Strata samostatnosti prináša ďalšie problémy od depresie k priberaniu a prerušovanému spánku.

Dôležitosť toho byť aktívny sa nemôže podceňovať, ale keď príde na každodennú rutinu, ako nosenie vecí hore a dole po schodoch, môže vám to viac uškodiť ako pomôcť, a problém s kolennými kĺbmi ešte zhoršiť alebo vyústiť do vážnej degradácie chrupavky.

Preto pre tých, ktorí sú aktívni ale stále majú problém pri prekonávaní schodov vo svojej domácnosti, schodiskový výťah slúži ako perfektný doplnok a preventívna voľba.

Toto tvrdenie potvrdzujú nielen naši erudovaní zamestnanci, ale hlavne nedávny výskum spoločnosti Stannah v niekoľkých európskych krajinách a v Spojených štátoch. Tento výskum ukázal, že bolesť kĺbov je jednou z hlavných príčin problémov s pohyblivosťou.

 • 50 % používateľov stoličkových výťahov má problémy s kolennými kĺbmi;
 • 61 % potenciálnych používateľov má problémy s kolennými kĺbmi.

De facto má 50 % používateľov stoličkových výťahov problémy s kĺbmi a aj 61 % potenciálnych používateľov uviedlo problémy s kolenami alebo kĺbmi.

Takže toto je dôkaz, že problémy s kolenami sú mimoriadne bežné a spôsobujú fyzické zhoršenie, ktoré robí chodenie po schodoch ťažším a dokonca nebezpečnejším.

Z iného pohľadu, problémy s kolennými kĺbmi predstavujú 50 % problémov s pohyblivosťou, okrem iných:

 • Schudnutie (kolenné kĺby) 50 %;
 • Únava (32 %);
 • Rovnováha/stabilita (30 %);
 • Dýchacie problémy (23 %);
 • Kardiovaskulárne problémy (21 %);
 • Neurologické problémy (14 %);
 • Vizuálne problémy (12 %).

Hoci príznaky RA a OA sa môžu stať obmedzujúcimi, vaši rodičia sa môžu rozhodnúť zostať doma a vy sa budete musieť zamerať na to, ako budú prekonávať schody vo svojej domácnosti bez pomoci.

Prevenciou je starostlivosť

Prevencia je lepšia ako liečba. Najmä keď na niečo nie je liek, ako v prípade reumatickej artritídy(RA) osteoartrózy (OA).

“Halier na prevenciu má hodnotu koruny za liečbu.” Parafráza, Benjamin Franklin

Viac ako polovica potenciálnych používateľov považuje schodiskový výťah za technické riešenie, ktoré poskytuje skutočný prínos v každodennom živote. Pokúšame sa prízvukovať, že prevencia je na prvom mieste a poskytovať zákazníkom užitočné a poučné informácie. Schodiskové výťahy sa považujú za prevenciu aj za riešenie.

Stannah skutočne dbá o svojich zákazníkov a rozumie veľkosti problémov, s ktorými sa títo stretávajú pri používaní schodov. Schopnosť vcítiť sa do našich zákazníkov je základom pre presnejšie pochopenie ich potrieb. Tento druh empatie je kľúčovým faktorom pri návrhu tých najlepších produktov pre našich zákazníkov. A aj keď sú technické aspekty dôležité, venujeme tiež podstatnú časť času štúdiu literatúry týkajúcej sa starnutia, aby sme mohli lepšie chápať a komunikovať s našimi zákazníkmi.

Na konci dňa sa cítime šťastní, že sme svedkami tých najviac inšpiratívnych príbehov zákazníkov, ktorí si prešli všetkými ťažkosťami s príchodom veku a artritídy. Je to vždy cesta plná emócií a rozumieme, ako zvládanie bolesti, obmedzenia, frustrácia a odkázanosť môžu psychicky ovplyvňovať našich seniorov.

Takže, ak máte drahého blízkeho, priateľa alebo kolegu, ktorý trpí bolesťou kolien, viete si predstaviť skutočné prekážky, ktorým musí čeliť. Musíme však pochopiť, že môže byť pre nich veľmi stresujúce prijať svoj stav a fyzické obmedzenia. Odhliadnuc od bolesti, neschopnosť voľne sa pohybovať vo svojom domove môže vytvoriť pocit beznádeje a stratu kontroly, alebo dokonca depresiu. Pre našich drahých je ťažké pochopiť, že už nemusia byť schopní vykonávať určité činnosti. Nie je pre nich nezvyčajné naďalej sa pokúšať o svoju bežnú rutinu, aj keď už fyzicky to nedokážu.

Ako opatrovateľ chcete mať určite pokojnú myseľ, keď budete vedieť, že váš blízky je v bezpečí, istote a má voľnosť pohybu po celej domácnosti, úplne samostatne.

Hoci nie je žiadne definitívne riešenie bolesti kolien alebo problémov s kolenami, schodiskový výťah môže pomôcť predchádzať ďalšiemu poškodeniu vašich kĺbov.

Tento blog snáď rozšíril vaše znalosti o problémoch s kolennými kĺbmi. Lepšie možnosti liečby a definitívne riešenia by boli skvelé, ale pochopenie a empatia sú vždy dobrým začiatkom na ceste k prevencii.

Prevenciou je starostlivosť!