Dom budúcnosti; domov navrhnutý pre život

Ako budeme žiť, keď zostarneme? Vydali sme sa na návštevu domu budúcnosti.

Napísal(a) Stannah

svetlý zajtrajšok: dom budúcnosti

Keď hovoríme o dome budúcnosti, v mysli sa nám zväčša vynárajú futuristické domy ako zo starých animovaných rozprávok so silným čarom 60. rokov. Hoci myšlienka života v byte plnom vyspelej technológie vo vesmíre môže znieť lákavo, pod domom budúcnosti nemáme na mysli to.

Ale keď už sme pri tých technologických výdobytkoch, môžeme si s nimi aspoň trochu užiť. Postupne sa už zavádzajú zaujímavé realistické technologické zlepšenia spojené s inteligentnejším životom v budúcnosti.

A keďže nám je jasné, že súčasná tendencia smeruje k starnutiu a tým aj k starobe vo vlastnom dome, chceli by sme sa pozrieť na naše domy budúcnosti. Ako budú alebo by mali vyzerať? Aké zábavné či skvelé vyhliadky nás čakajú a ako nám náš dom zaistí pohodlnejší život?

Pridajte sa k nám na našej ceste do budúcnosti!

Obsah:

Starnúť doma v dome budúcnosti, pričom si zachováte samostatnosť.
Domy budúcnosti s dizajnom navrhnutým pre starších ľudí.
Ako zapadnú stoličkové výťahy spoločnosti Stannah do vášho domu budúcnosti?

Starnúť doma v dome budúcnosti, pričom si zachováte futuristickú samostatnosť.

Napísali sme niekoľko článkov o starnutí doma ako napríklad tento, ktoré sa venujú krokom, ktoré vám pomôžu prispôsobiť svoj dom tak, aby ste v ňom mohli žiť dlhšie samostatne. Teraz sa pozrieme na možnosti, ako môžete vylepšiť svoj dom a rozmýšľať do budúcnosti. Vaše budúce ja sa vám poďakuje za to, že už dnes myslíte na to, ako si užijete pohodlný život vo vlastnom dome!

Čo je domotika?

Domotika – vytváranie inteligentného domu

Domotika je v podstate proces automatizácie domu, vďaka čomu sa z neho stane inteligentný dom. Vychádza z latinského slova domus, ktoré znamená dom, a robotica pre vzdialené sledovanie alebo ovládanie. Nie je to až taká futuristická myšlienka, pretože to poznáme už od 80. rokov. Cieľom bolo ovládať svetlá, klimatizáciu a bezpečnosť jedným spojením, ktorý ovláda všetky 3 prvky.

V súčasnosti sa to už nepovažuje za súčasť priemyselného či vojenského prostredia, ale skôr toho domáceho. Inak povedané, zahŕňa to nastavenie ovládania a automatizáciu napríklad kúrenia, osvetlenia, ventilácie, klimatizácie a domácich spotrebičov ako práčky, sušičky, šporáku, chladničky atď. Ale taktiež máte možnosť zamknúť či odomknúť dvere a okná na diaľku pomocou WiFi.

Európska organizácia Living Tomorrow sa špecializuje na testovanie rôznych odborov budúcnosti, napríklad budúcnosti miest. Skúmala myšlienku inteligentných domovov a inteligentných ulíc a podľa ich odhadov bude len tento rok k internetu pripojených 25 000 miliónov zariadení. Dospeli sme do bodu, odkiaľ sa rast internetu vecí už nedá zastaviť.  Je preto pravdepodobné, že v našich budúcich domoch budeme ovládať niektoré nastavenia a zariadenia pohodlne pomocou našich inteligentných telefónov z akéhokoľvek miesta. Niektoré veci sú uskutočniteľné už dnes! Napríklad také domáce monitorovacie systémy bez kamier či ovládanie televízora pomocou inteligentného telefónu.

Ako sa tento vývoj týka seniorov? Samozrejme, že ovládanie závesov či varnej kanvice z vášho auta po ceste domov je skvelé. No skutočne prevratné pre naše životy je to, že váš dom sa po čase môže naučiť vaše návyky. Váš dom bude napríklad vedieť, kedy ráno vstávate, takže môže byť o krok vpred a pripraví vám šálku kávy.  Môže vám tiež pripomenúť, že máte zobrať lieky, prípadne ak sa vám minie niečo dôležité, môže vás na to upozorniť. Môže vás dokonca upozorniť, keď máte znečistený vzduch alebo vytvoriť udržateľnejšie a šetrnejšie spôsoby využívania energie. Dom sa proaktívne prispôsobí vašim túžbam a potrebám. Určite ste si všimli, že ľudia už v súčasnosti nedokážu žiť bez svojho telefónu, pretože je v ňom celý ich život. Domotika takto zmení váš pohľad na váš dom, neviditeľný komorník, opatrovateľ a priateľ, ktorý sa o vás postará bez toho desivého pocitu, že roboty ovládnu svet.

Organizácii Living Tomorrow sa podarilo vybudovať takýto inteligentný dom v Bruseli, kde ho ľudia môžu navštíviť, aby zistili, čo im budúcnosť môže priniesť.

Domy budúcnosti s dizajnom navrhnutým pre starších ľudí.

Ľudia narodení v digitálnom prostredí nikdy nežili bez moderných technológií

Ako sme spomínali, obyvateľstvo starne, a to rýchlo. Veľkomestá sa prispôsobujú tomu, aby vyhovovali potrebám seniorov a ich domy sú toho veľkou súčasťou.

Zakladajúci člen spolku AAA (Agile Ageing Alliance) McCarthy & Stone vytvoril rozsiahlu správu o tom, ako inteligentné technológie v dome môžu premeniť samostatný život budúcich generácií so – zameraním sa na Spojené kráľovstvo, ale s relevantnosťou pre západné krajiny. Správa Susedstvá budúcnosti je správou, ktorá zahŕňa tieto témy: Lepšie domovy pre starších dospelých – zlepšenie zdravotníckeho dizajnu a technológií.

Táto správa bola vytvorená s ohľadom na ďalšiu generáciu starších dospelých, to znamená povojnovú generáciu: „je nie len najväčšou populáciou starších dospelých, akú Spojené kráľovstvo zažilo, ale tiež najvzdelanejšou, najlepšie finančne zabezpečenou, technologicky najinformovanejšou a najskúsenejšou. Je to generácia zvyknutá na ekonomiku založenú na službách, nielen v podobe zákazníkov, ale aj poskytovateľov.“

Architektka a odborníčka na bývanie Judith Torringtonová v správe hovorí o tom, prečo nie je realitný trh v Spojenom kráľovstve uspôsobený pre starších ľudí.  Je to spôsobené tým, že domy sa zvyčajne navrhovali pre rodiny, s 3 izbami a záhradou. V čase, keď je v Spojenom kráľovstve značný nedostatok bývania pre starších, veľká časť seniorov žije v domoch, ktoré boli navrhnuté pre väčšie domácnosti. Hoci sami starí ľudia hovoria, že by sa chceli presťahovať do menšieho, lepšie vybaveného domova, pre tento narastajúci dopyt nie je dostatok domov. Nanešťastie, v existujúcich domoch, ktoré boli navrhnuté najmä pre seniorov, býva len relatívne malý počet starších ľudí.

Judith Torringtonová ďalej vysvetľuje, že s narastajúcim vekom bude takmer každý trpieť zníženou pohyblivosťou a väčšími ťažkosťami pri pohybe. Uvádza 5 hlavných prvkov dostupnosti v dome staršieho dospelého človeka:

  • Rovný prístup
  • Zarovnaný prah (ploché prahy/ otvory – dvier)
  • Široké dvere
  • Otvorený priestor
  • Záchody na úrovni vstupu

„Momentálne len 5 % domácností v Spojenom kráľovstve je vybavených týmito prvkami.“ Susedstvá budúcnosti

Niektoré ťažkosti, s ktorými sa starší ľudia stretávajú, môžno odstrániť prispôsobením existujúcich domov, čo umožní ľuďom žiť vo vlastnom po dlhšiu dobu a nezávisle. Judith Torringtonová hovorí, že k takýmto zmenám patrí:

  • namontovanie zábradlí
  • stoličkové výťahy
  • výmena klasických kúpeľní za sprchovacie miestnosti

Napriek tomu stále existujú i iné problémy počas starnutia. Ľudia časom strácajú zrak, čo môže viesť k pádom vo vlastnom dome. Samozrejme ťažkosti spôsobuje aj demencia, pretože starší ľudia môžu spáliť panvice, pustiť plyn, ale nezapáliť ho a vystaviť sa takto rôznym nebezpečným situáciám. Niektoré domy nespĺňajú štátne smernice bezpečnosti, čo môže viesť k podchladeniu kvôli nedostatku izolácie či nedostatočnému kúreniu. „Našťastie, potreba pre lepšie navrhnuté a vhodnejšie bývanie pre starých ľudí vo verejnom a súkromnom priestore sa začína čoraz viac spomínať a podporovať naprieč politickým spektrom .“ Architekta Judith Torringtonová verí, že v rámci poradenstva a odborných znalostí v oblasti dizajnu existuje veľká pomoc a dúfa, že sa na to bude prihliadať.

Zábavné futuristické výrobky, vďaka ktorým sa zo zlatých rokov budete radovať!

Spísali sme zoznam niektorých zábavných a, čo je dôležitejšie, užitočných výrobkov, ktoré boli navrhnuté pre súčasných a budúcich starších ľudí:

  • I Walk active: Toto chodítko 21. storočia bolo vytvorené, aby odstránilo bariéry, ktoré môže znížená mobilita priniesť. Aktívne chodítko má intuitívne snímače, funkciu elektronicky ovládaného pohonu a služby na základe cloudu. Je spojením množstva technológií a bolo –navrhnuté na obnovenie samostatnosti pre ľudí so zníženou mobilitou bez pocitu hanby. Spoločnosť, ktorá ho navrhla, získala aj prestížne ocenenie AALA. Pozrite si ich prezentáciu, aby ste zistili viac o tomto výrobku:

Axo Suit

Axo Suit: http://www.axo-suit.eu/

  • Ironhand: Toto je nasúvacia jemná robotická rukavica s pridanými hrami na precvičovanie! Táto úžasná rukavica bola vytvorená, aby pomohla ľuďom opäť používať ruky, ktoré prestali používať následkom starnutia alebo príznakov spojených so starnutím. S touto rukavicou budete opäť vykonávať každodenné úlohy!

Iron hand: www.ironhand.eu

Ako zapadnú stoličkové výťahy spoločnosti Stannah do vášho domu budúcnosti?

Stoličkové výťahy spoločnosti Stannah

Ako povedala architektka Judith Torringtonová, zabudovanie stoličkového výťahu alebo plošiny je skvelým riešením pre ľudí, ktorí chcú ostať vo svojich domovoch čo najdlhšie.

Ak sa pozrieme na 5 prvkov, ktoré by všetky domy seniorov mali mať, vidíme, že spraviť z domu miesto vhodné pre prípadný invalidný vozík je nesmierne dôležité. Nikdy si nemôžete byť istí, či raz nezačnete používať invalidný vozík. Práve preto je také dôležité mať zarovnané prahy, široké dvere a otvorený priestor.

Stoličkový výťah vám dodá všetku mobilitu a bezpečnosť, ktorú potrebujete pri pohybe po schodoch, hoci niekedy budete potrebovať pomoc pri sadaní a vysadaní z vozíka.  S plošinovými výťahmi to nie je potrebné. Sú kompaktné a sklápacie a preto zaberú len málo miesta vo vašom dome. Nenechajte sa oklamať ich veľkosťou, dokážu vyniesť až 250 kg, nadvihnú vás, invalidný vozík a to až na najvyššie poschodia.