Pohyb nahor: Typy výťahov a všetky druhy zdvíhacích zariadení

Koľko poznáte zariadení, ktoré nás dokážu dostať vyššie? Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, ako ovplyvňujú naše každodenné životy?

Napísal(a) Stannah

Obzory, ktoré dnes máme vďaka vynájdeniu výťahu

Keď sa nad tým zamyslíte, existuje mnoho prístrojov, ktoré používame na pohyb zvislo! Či už je to eskalátor v nákupnom centre, pohyblivý chodník na letisku alebo lanovka, na ktorú ste natrafili na dovolenke, ako často ste sa zamysleli nad tým, akí sú ľudia tvoriví? Ako vždy riešime problémy a zjednodušujeme si cestovanie?

Obzory, ktoré dnes máme vďaka vynájdeniu výťahu

Chceli by sme osláviť vynaliezavosť ľudstva zobrazením, ako tieto každodenné prístroje uľahčujú náš život. Ale nie je to len o tom, ako nám pomáhajú dnes. Pri formovaní spôsobu, akým sa spoločnosť vyvinula a zmenila, zohrávali mimoriadne dôležitú úlohu!

Osobné výťahy umožnili život v mrakodrapoch. Nechceli by ste predsa pracovať na 32. poschodí budovy, ktorá nemá výťah? Sú dôvodom, prečo sme dokázali vybudovať mestá, na ktoré sme dnes zvyknutí. Predstavte si, aký by bol svet bez mrakodrapov – New York, Dubaj a  Hong Kong by boli ploché. Vynálezy a svet 20. storočia, ktorý poznáme by bol úplne iný. Mestá by neboli tak husto obývané ako sú dnes. Môže to znieť pozitívne, kým sa nezamyslíte nad tým, čo by sme stratili. Po prvé, s hustejšou populáciou sa stretne viac mozgov, čo vedie k rýchlejšiemu vývoju, tvorivosti a vynaliezavosti.

Zdvíhacia technológia neustále mení spôsob, akým žijeme. Vonkajšie eskalátory, výťahy, pohyblivé chodníky a lanovky, vďaka tomuto všetkému sú mestá prístupnejšie. Ako sa blížime k budúcnosti, ktorá je prívetivejšia k starnúcemu obyvateľstvu, je dôležité osláviť to, ako sa mestá stávajú prívetivejšie k starším ľuďom. Bariéry sa lámu, a to všetko vďaka úžasnej technológii, ktorú sme vyvinuli za posledných 2 500 rokov (dobre, viac ako niekoľko sto rokov).

Začnime s osobnými výťahmi:

Osobné výťahy

Obzory, ktoré dnes máme vďaka vynájdeniu výťahu

Myšlienka výťahu tu bola už dlhý čas. Ľudia vždy potrebovali prepravovať ťažké predmety smerom nahor a našli kreatívne spôsoby, ako to robiť. V skutočnosti existujú záznamy o používaní výťahov už v čase Rimanov! Len nám trvalo dlhý čas, kým sme túto myšlienku rozvinuli, vďaka čomu sú výťahy dnes bezpečné na každodenné používanie. Od ručne zdvíhaných výťahov po vývoj hydraulických výťahov v roku 1846 existoval veľký skok v strojárstve. Spôsob akým mestá rástli smerom hore ale aj von je založený na dvoch veľmi dôležitých faktoroch:

  1. Hydraulické (vodou poháňané) výťahy mali veľký problém. Na to, aby pracovali bolo potrebné vyhĺbiť jamu, ktorá bola taká hlboká ako výťah. Z tohto dôvodu sa nemohli používať vo veľkých mestách.
  2. Systém káblov, ktorý nepotreboval jamy, bol nebezpečný. Káble pripojené k výťahom sa často roztrhli a výťah prudko padal dole budovou a zabil cestujúcich, ktorých prevážal.

Vďaka nájdeniu riešenia na tieto problémy sa výťahy stali vecou každodenného používania! A muž, ktorému sa tento kúsok v strojárstve podaril sa volal Elisha Otis. Vyvinul bezpečný systém pre káblové výťahy, ktorý zabránil výťahu v páde, ak sa kábel pretrhol, a navždy zmenil spôsob, akým staviame.

Podrobný príbeh výťahov nájdete na stránke Gizmodo (Upton, 2014), ale tu vám ponúkame časovú os s najdôležitejšími udalosťami:

Pohľad do budúcnosti:

Ak sa nad tým skutočne zamyslíme, výťahy boli na čele v technológiách a strojárstve viac ako 100 rokov a nezdá sa, že by spomaľovali, keďže sa každý rok objavujú vyššie a rýchlejšie výťahy.

Výťahy samotné prinášajú výhody, ale tiež môžu vydláždiť cestu rôznym technológiám v iných oblastiach. Zamyslite sa nad tým takto, pred 118 rokmi sa ľudia desili výťahov bez obsluhy. Trvalo viac ako 50 rokov, kým sa ľudia prestali báť používať ich a dnes to isté platí pre autá bez vodičov, ľudia sa boja aj tých!

Predstavte si, o koľko sú výťahy bezpečnejšie, keď sú vďaka technológii bez obsluhy. Už neexistuje žiadny priestor pre ľudské chyby. Automatické výťahy, znamenali, že výťah zastavil na správnom poschodí a poistné dvere zabezpečili, aby nikto nemohol v poslednej minúte naskočiť dnu, čo bolo nebezpečné. Dokážu nám autonómne autá poskytnúť rovnakú vyššiu bezpečnosť? A poučili sme sa z nepodloženého strachu z výťahov bez obsluhy?

Vedeli ste:

Že najvyšší vonkajší výťah sa nachádza v Číne? Volá sa výťah Bailong a je vysoký 326 m (1 070 stôp).

Eskalátory

Rovnako ako osobné výťahy aj eskalátory sú tu už dlhý čas, presnejšie od starovekých Egypťanov. Iné mechanizmy jednoducho nefungovali pri preprave ťažkých predmetov, ktoré potrebovali na výstavbu pyramíd. V skutočnosti je dômyselná metóda prepravy kamenných kvádrov, na ktorú starovekí Egypťania prišli, jedným zo základných princípov, ktorá sa stále používa aj v dnešných eskalátoroch. Tento základný princíp spočíva v otáčajúcich sa kolesách pod prepravovaným predmetom.

Eskalátory

Hoci myšlienka pohybujúceho sa schodiska existovala už storočia, až v roku:

1859 bol schválený prvý patent tohto druhu.

1896 bol skonštruovaný prvý fungujúci eskalátor ako novinka.

 1897 bol model pretvorený a dostal meno, ktoré poznáme dnes: „eskalátor“.

 20. rokoch 20. storočia boli vyrobené prvé kovové eskalátory.

Keď si predstavíme eskalátory, vidíme nákupné centrá alebo vlakové stanice. Ale čoraz viac ich vídame v mestách, kde pomáhajú ľuďom s pohybom. Hong Kong má najdlhší systém vonkajších krytých eskalátorov na svete, ktoré zrýchľujú dochádzanie stoviek tisícov obyvateľov. Vďaka eskalátorom je zdolanie strmých schodov bez námahy, čo umožňuje ľuďom ušetriť energiu na dôležitejšie veci. Ostatné mestá s pôsobivými systémami eskálatorov sú:

  • Los AngelesUSA
  • Barcelona Španielsko (eskalátory vedú k známemu mestské parku s názvom Park Guell)
  • MedellinKolumbia (28-poschodový vonkajší eskalátor)

Vedeli ste:

Obchodný dom Macy’s Herald Square (v New Yorku) bol prvou verejnou budovou na svete, ktorá mala moderný eskalátor v roku 1902? Ten pôvodný nahradili v dvadsiatych rokoch 20. storočia za iný, ale táto náhrada je vyrobená z dreva a ešte STÁLE JE

Pohyblivé chodníky

Vývoj eskalátorv bol pomerne rýchly. Od prvého patentu na technológiu k rozsiahlemu používaniu uplynulo len okolo 50 rokov. Keď zvážime, že pohyblivé chodníky používajú tú istú technológiu, neočakávali by ste, že budú rovnako populárne? Na rozdiel od eskalátorov sa nezdali byť až také užitočné. Takto vyzerá časová os pohyblivých chodníkov:

Pohyblivé chodníky

1871 Schválený prvý patent „pohyblivého chodníka“.

 1893 V Chicagu v štáte Illinios v Spojených štátoch sa prvýkrát objavil pohyblivý chodník.

 1954 Nainštalovaný prvý komerčný pohyblivý chodník v USA.

 1958 V Texase bol nainštalovaný prvý pohyblivých chodník na letisku.

Od roku 1958 sa pohyblivé chodníky pomaly stali normou na letiskách. Veľa ľudí musí prejsť dlhé vzdialenosti v krátkom čase, takže letiská sú perfektným miestom, kde sa pohyb ľudí dá zrýchliť a umožniť im ušetriť nejakú energiu. Od 80. rokov 20. storočia sa dizajnéri zameriavali na zvyšovanie rýchlosti pohybujúcich sa chodníkov, ale to vyústilo do mnohých nehôd, najmä pri nastupovaní a vystupovaní z chodníka.

V posledných rokoch sa začali naklonené pohyblivé chodníky používať v supermarketoch, keďže umožňujú prepravu nákupných košíkov medzi rôznymi poschodiami. To umožnilo supermarketom ďalej rásť a rozprestrieť sa na mnohých poschodiach. Len si pomyslite, o koľko viac tovaru sa dá umiestniť v 3-poschodovom supermarkete ako na jednom poschodí – zákazníci dostanú viac na jednom mieste a supermarkety môžu rozširovať svoje výrobky. Je to výhodné pre obe strany, a to všetko vďaka pohyblivých chodníkom.

Ďalším miestom, na ktorom sa pohyblivé chodníky stále bežnejšie používajú sú múzeá, napríklad Tower of London v UK. Pohyblivý chodník vás prevezie okolo korunovačných klenotov tak, aby ste videli všetko, ale každý má rovnaký čas na ich prehliadnutie.

Keď teraz ľudia vidia, aké sú pohyblivé chodníky užitočné, objavujú sa všade, od vlakových staníc po zábavné parky a dokonca niekedy aj parkoviská, faktom je:

Vedeli ste?

Pohyblivý chodník na parkovisku Domain Car Park v Sydney je dlhý 22,2 metra? Vďaka tomu je najdlhším pohyblivým chodníkov v Sydney, najdlhším nepretržitým chodníkom v Austrálii a možno aj na

Lanovky

Od pohyblivých chodníkov k lanovkám, zdá sa, že to je veľký skok. Ale kým sa eskalátory a pohyblivé chodníky stavajú v mestách, iné technológie sa vyvíjali v horách. Systémy ako lanovky, ktoré poznáme dnes, sa používali v baniach na prepravu materiálu a potom aj robotníkov. V roku 1907 bola v Španielsku postavená prvá lanovka, aby sa ľudia mohli dostať na vrchol hory. Ostatné hornaté krajiny rýchlo nasledovali príklad a lanovky sa postavili v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku (lanovka, Wikipedia).

lanovka

Dnes sa lanovky používajú na mnoho iných účelov. Možno sa postavia na jeden účel a používaním im pribudne ďalší. Toto sú tie najúžasnejšie spôsoby využitia lanoviek, ktoré nám pomáhajú dostať sa z jedného miesta na druhé:

Lanovky prinášajúce dostupnosť

Keď hovoríme o lanovkách, predstavíme si hory. Veď predsa väčšina prvých lanoviek bola postavená s cieľom prepraviť ľudí na vrch hory. Je to lacnejšie ako stavanie koľajníc a lanovky poskytujú bezpečný spôsob, ako môžu ľudia dosiahnuť nové výšiny a vyhnúť sa nebezpečným pádom (ako na 1 997 metrov vysokej hore Hua v Číne). Pri využívaní lanoviek na sprístupnenie vrcholov sa ponúkajú úžasné výhľady bez vynaloženia námahy a pre všetkých.

Lanovka na švajčiarskych horách

Lanovky prinášajúce výhľady

Aj keď majú lanovky svoje využitie v horách, majú ho aj v mestách. Stali sa fantastickým spôsobom, ako môžete vidieť úžasné výhľady na svetové metropoly. Lanovka Bondinho bola postavená v meste Rio de Janeiro v roku 1912, aby umožnila jednoduchší prístup na vrch

lanovka v Riu de Janeiro

Cukrová homoľa. Hoci bola navrhnutá na praktické účely, ponúka vzrušujúci výhľad na mesto a sama sa stala obrovskou turistickou atrakciou. V posledných rokoch nasledovalo tento príklad mnoho miest vrátane Londýna, kde lanovku uviedli do prevádzky v roku 2012, predtým ako Londýn hostil olympijské hry.

Vedeli ste:

Lanovka Sandia Park blízko mesta Albuquerque v Novom Mexiku sa nachádza v najdlhšia lanovka Spojených štátoch? Ako si dokážete predstaviť, ponúka neuveriteľné výhľady na krajinu Nového Mexika.

Lanovky prinášajúce pohodlie

Tiež sa stali užitočným nástrojom pre dochádzajúcich, pretože ich dokáže zdvihnúť nad dopravu a po ceste im poskytnúť prekrásny výhľad. Sú relatívne lacnou možnosťou v porovnaní s výstavbou koľajníc alebo staníc metra, takže v mnohých mestách zaznamenali v posledných rokoch nárast. Lanovka na ostrov Roosevelt Island (New York City, USA) bola prvá lanovka pre dochádzajúcich v Severnej Amerike a otvorili ju v roku 1976. Lanovka Mi Teleferico slúži na ten istý účel v meste La Paz v Bolívii ako lanovka Caracas Metrocable vo Venezuele.

lanovka v NY

Všetky tieto vynálezy sa neustále rozvíjajú. Stále sme si vedomí technologického rozvoja v prípade telefónov, počítačov a robotov, ale kto hovorí o tom, akým úžasným spôsobom používame technológie zdvíhania v mestách? Pohyb zvislo nahor je cestou vpred, keď príde na mestá budúcnosti a budúcnosť je už takmer tu. Ale čo ak budete potrebovať výťah, ktorý má prekonať vaše schody doma? Spoločnosť Stannah by vám mohla poskytnúť to najlepšie riešenie!

Výťahy doma: revolúcia výťahov

Niektoré z prvých komerčne vyrábaných stoličkových výťahov v Spojených štátoch amerických propagovala a predávala v 20. rokoch 20. storočia spoločnosť Inclinator Company of America. Mnohí užívatelia boli v tom čase obete detskej obrny.

Avšak historici zistili, že existuje zmienka o stoličkovom výťahu, ktorý používal kráľ Henrich VIII (16. storočie). Kráľ po páde z koňa používal obrovské kreslo, ktoré ho pomocou systému lán znieslo nadol schodmi v jeho rezidencii v Londýne.

V 20. storočí sa viacero podnikov pustilo do konštrukcie stoličkových výťahov a spoločnosť Stannah bola prvá, ktorá ich začala vyrábať v Spojenom kráľovstve. Stoličkové výťahy Stannah sa dnes vyrábajú v novom závode umiestnenom v meste Andover v Spojenom kráľovstve.

Stoličkový výťah, ktorý sa objavil vo filme „Svedok obžaloby

Stoličkový výťah, ktorý sa objavil vo filme „Svedok obžaloby“ v réžii Billyho Wildera, 1957, na motívy románu Agathy Christie.

Tieto stoličkové výťahy spôsobili revolúciu v spôsobe, akým sa ľudia so zníženou pohyblivosťou pohybujú vo svojich domoch, pretože schody už viac pre nich nie sú prekážkou.

modelov stoličkového výťahu spoločnosti Stannah v 70

Jeden z prvých modelov stoličkového výťahu spoločnosti Stannah v 70. rokoch.

Moderné stoličkové výťahy, ako tie od spoločnosti Stannah, majú funkciu skladania, takže neprekážajú iným ľuďom, ktorí stoličkový výťah nepotrebujú, v používaní schodov.

stoličkových výťahov

Spoločnosť Stannah na poprednom mieste vo výrobe stoličiek a stoličkových výťahov s viac ako 40 rokmi skúseností.

Takže výťahy sú tu už dlhý čas. Výťahy používame každý deň bez ohľadu na to, či máme ťažkosti s pohyblivosťou. Jednoducho len zjednodušujú život každému z nás!

 

Ďalej si prečítajte:

Lanovky. Wikipedia. 2017. Získané z: https://en.wikipedia.org/wiki/Aerial_tramway

Upton, E. 2014. Who Invented the Elevator? Gizmodo. Získané z: https://gizmodo.com/who-invented-the-elevator-1570745196